XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Małe zwierzęta
Zastosowanie badania ultrasonograficznego w ocenie wybranych chorób klatki piersiowej u małych zwierząt
dr n. wet. Anna Kosiec-Tworus1
dr n. wet. Tomasz Seweryn2
Diagnostyka ultrasonograficzna chorób płuc jest metodą wciąż niedocenianą przez lekarzy weterynarii. Pomimo wielu publikacji zarówno w medycynie człowieka, jak i medycynie weterynaryjnej, mówiących o jej licznych zaletach, badanie to jest rzadko wykonywane u zwierząt. Niechęć ta wynika z braku doświadczenia lekarzy, często też brak odpowiedniego aparatu i głowic ultrasonograficznych uniemożliwia przeprowadzenie tego typu badania.
Summary
The use of ultrasound in the evaluation of selected diseases of the chest in small animals
For many years, radiologists considered lung ultrasonography to be of no use for the diagnosis of lung disease because the air-filled lungs reflect ultrasound waves. Recently it has been shown that lung ultrasonography is an excellent method for diagnosing various thoracic diseases and is often a superior alternative to chest radiographs. Lung ultrasound allows diagnosis of many causes of dyspnea and respiratory failure like pneumothorax, pulmonary edema, pneumonia, atelectasis, COPD/asthma or neoplasia.
Key words: lung ultrasonography, pneumothorax, pulmonary edema, pneumonia, atelectasis
Ostatnie lata pokazują, jak ważną rolę w diagnostyce chorób płuc odgrywa badanie ultrasonograficzne. Często jest to metoda z wyboru, przesuwająca tym samym badanie rentgenowskie na dalszy plan. Prekursorem i niedoścignionym autorytetem w tej dziedzinie diagnostyki jest prof. D. Lichtenstein. Jego liczne publikacje przyczyniły się do obalenia mitu, że płuc nie widać w badaniu ultrasonograficznym. Poniższy artykuł ma na celu pokazanie zalet i możliwości tego badania w wielu jednostkach chorobowych płuc.
Sprzęt
Do diagnostyki ultrasonograficznej chorób płuc można wykorzystać każdy aparat ultrasonograficzny z obrazowaniem dwuwymiarowym (2D). Zalecane, ale niekonieczne jest posiadanie przez aparat funkcji doplera, gdyż w diagnostyce większości chorób płuc funkcja ta nie ma aż tak istotnego znaczenia. Ważne są jednak rodzaj i zakres częstotliwości głowic używanych do badania. W zależności od wielkości zwierzęcia, charakteru zmian i ich położenia powinno się korzystać z głowic mikrokonweksowych, sektorowych i liniowych o szerokim wachlarzu częstotliwości – od 3,5 do 10 MHz (1).
Do diagnostyki chorób płuc kotów i psów ras małych oraz miniaturowych należy używać głowic liniowych o wysokim zakresie częstotliwości. Tego rodzaju głowice umożliwiają bardzo dokładną ocenę ściany klatki piersiowej, opłucnej, a nawet samych płuc,...