BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Duże zwierzęta
Przyczyny, diagnostyka i terapia różnych postaci niedokrwistości u bydła. Cz. I
lek. wet. Małgorzata Wielgosz, dr n. wet. Jacek Sikora
Bladość błon śluzowych, szybkie męczenie się i osowiałość to charakterystyczny obraz kliniczny w przypadku ostrej lub przewlekłej niedokrwistości. U podstaw tego stanu chorobowego leży niedostateczna ilość hemoglobiny lub zmniejszona liczba czerwonych krwinek we krwi obwodowej.
Summary
Causes and diagnosis of different forms of anemia in cattle. Part 1
Anemia can appear due to many factors. The most common in animals are external and internal bleedings. Parasite infestations and nutritional deficiencies are very important causes of pale mucosa, low RBC and low hemoglobin and hematocrit in cattle. Hematological, biochemical, parasitological and bacteriological tests may be necessary to accurately determine the cause of this dangerous, sometime life-threatening disease in bovine.
Key words: anemia, hematology, hemorrhage
Niedokrwistość pokrwotoczna
Jednym z rodzajów niedokrwistości jest niedokrwistość pokrwotoczna. Powstaje wskutek ostrej lub przewlekłej utraty krwi. Wynaczynianie się krwi jest związane przede wszystkim z urazami zewnętrznymi albo jest następstwem zabiegów chirurgicznych. U krów spotyka się również krwawienia poporodowe, będące skutkiem uszkodzenia naczyń dróg rodnych.
Czas wystąpienia objawów klinicznych i ich nasilenie zależą od stopnia utraty krwi. W przypadku masywnego krwotoku objawy pojawiają się szybko i może dojść do wstrząsu hipowolemicznego. Jest to stan zagrożenia życia. Przy dalszym wzroście hipowolemii dochodzi bowiem do hipoksji, zapaści, utraty świadomości i śmierci zwierzęcia. Ta grupa przyczyn niedokrwistości opisywana jest w podręcznikach chirurgii i nie będzie przedmiotem tego opracowania.
W większości przypadków niedokrwistość u bydła ma charakter przewlekły, bez objawów ostrej hipowolemii.
Jedną z przyczyn takiej niedokrwistości są przewlekłe krwawienia, powodujące utratę krwi trwającą niekiedy miesiącami. Jeśli wzrastająca erytropoeza w szpiku nie jest w stanie wyrównać niedoboru, pojawia się hipochromiczna, mikrocytarna anemia.
Przyczyny utraty krwi znajdują się często w obrębie układu pokarmowego. Mogą być nimi na przykład inwazje pasożytów powodujących krwawienia w układzie pokarmowym, np. silne inwazje nicieni Ostertagia ostertagii, motylicy wątrobowej (wątroba), kokc...