XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Cukrzyca
Cukrzyca ciążowa u suk
prof. dr hab. Piotr Ostaszewski1
dr hab. Bożena Bałasińska, prof. SGGW2
dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz3
U suk cukrzyca ciążowa, podobnie jak u kobiet, jest chorobą dotyczącą zaburzeń gospodarki węglowodanowej i pojawiającą się w czasie ciąży. Ten typ cukrzycy występuje dość rzadko u ciężarnych suk, ale jeżeli już rozwinie się i nie zostanie odpowiednio wcześnie rozpoznany, może być bardzo niebezpieczny nie tylko dla zdrowia i życia suki, ale także dla rozwijających się płodów. Jak dotąd cukrzyca ciążowa nie została w sposób wiarygodny opisana u kotek, dlatego można przyjąć, że u kotowatych choroba ta nie występuje.
Summary
Gestational diabetes in bitches
Gestational diabetes mellitus (GDM) can affect both people and dogs. Although not common, it can be fatal to the pregnant bitch. GDM results from endogenous insulin supply being inadequate to meet tissue demands. This disease is similar to canine diestrus DM, although insulin resistance is reported to be more severe in pregnant than nonpregnant bitches. Insulin administration is essential for the sustenance of the pregnancy in a bitch with GDM but delivery is often difficult with symptoms of dystocia, macrosomia and neonatal hypoglycemia. Therefore it is recommended that pregnancy should be terminated and, although the offspring are lost, the dams are protected. In general, if diabetes mellitus has been diagnosed in a bitch which is not pregnant, the best solution is to perform ovariohysterectomy.
Key words: gestational diabetes mellitus, GDM, bitch, insulin resistance
Etiologia i klasyfikacja
Mechanizmy prowadzące do powstania i rozwoju cukrzycy ciążowej u suk są nie do końca poznane. W nawiązaniu do klasyfikacji stosowanej w medycynie człowieka choroba ta jest traktowana jako wtórna postać cukrzycy typu III, która powstaje w wyniku zmian endokrynnych w innych narządach (1). Wzrost stężenia hormonów diabetogennych (glikokortykosteroidy, tyroksyna, hormon wzrostu), powodowany ich nadmiernym wydzielaniem, obniżonym metabolizmem, względnie podawaniem egzogennym, prowadzi do antagonizmu insulinowego w tkankach i do zwiększenia glukoneogenezy. To z kolei może być przyczyną zmian wydzielania insuliny przez trzustkę oraz jej upośledzonego wykorzystania w narządach docelowych.
U ciężarnych kobiet cukrzycę dzielimy na ciążową i przedciążową (1). Pierwsza oznacza różnego stopnia zaburzenia przyswajania węglowodanów, obserwowane u kobiet, u których ciąża doprowadziła do rozwoju cukrzycy. Cukrzyca przedciążowa oznacza natom...
U suk upośledzona wrażliwość na działanie insuliny pojawia w 30.-35. dniu ciąży i stopniowo narasta aż do porodu (10). Faza porujowa (diestrus) u suki nieciężarnej przebiega podobnie jak u suki spodziewającej się potomstwa (do dziewiątego tygodnia...