XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Małe zwierzęta
Przydatność barwionego rozmazu krwi we wczesnej diagnostyce sepsy
dr n. wet. Andrzej Milczak1
dr hab. Jacek Madany1
dr hab. Łukasz Adaszek2
dr n. wet. Katarzyna Surma-Kurusiewicz2
lek. wet. Dagmara Wyłupek1
Sepsa jest ostrym stanem zagrożenia życia, cechującym się wysoką umieralnością. Rokowanie zależy tu w dużej mierze od szybkiej diagnozy. Wykazanie obecności drobnoustrojów we krwi metodami hodowlanymi jest czasochłonne. Czasem w rozpoznaniu może pomóc mikroskopowe badanie rozmazu krwi, które ujawnia obecność drobnoustrojów. Wyniki tego badania powinny być interpretowane z dużą ostrożnością.
Summary
Peripheral blood smear utility in early diagnosis of sepsis
Sepsis is a potentially life-threatening clinical emergency with a very high mortality rate. Its diagnosis is based, among others, on confirming the presence of microorganisms in the blood. A rapid diagnosis is essential in the management of sepsis. Sometimes microscopic examination of a blood smear may be helpful. It is a simple and rapid method which can be used by veterinarians to confirm infection. However, peripheral blood smears will reveal bacteria only occasionally. The findings need to be interpreted cautiously.
Key words: sepsis, dogs, cats, peripheral blood smear, bacteria, bacteremia
Sepsa, posocznica, bakteriemia – słowa te wywołują wiele emocji, zarówno u osób niezwiązanych z profesją medyczną, jak i u specjalistów. Tym pierwszym kojarzą się jednoznacznie z przypadkami zgonów opisywanymi w prasie codziennej. Dla drugich są tematem badań, polemik i sporów. Część lekarzy i mikrobiologów na słowo „sepsa” reaguje irytacją. Uważają je za żargonowy synonim używanego od dawna określenia „posocznica”. Czy słusznie? Nie. Określenia „sepsa” i „posocznica” nie są znaczeniowo tożsame (34).
W przeszłości mianem posocznicy określano ciężkie bakteryjne zakażenie krwi. Chociaż z czasem definicją objęto także zakażenia wywołane nie tylko przez bakterie, to i tak z klinicznego punktu widzenia nie wytrzymuje ona próby czasu. Problem polega na tym, że podstawą rozpoznania posocznicy było wykazanie bakteriemii, a to wbrew pozorom zadanie niełatwe. Ponadto podobny obraz kliniczny choroby obserwuje się zarówno w przypadku ciężkich zakażeń ogólnoustrojowych, jak i niektórych chorób nieinfekcyjnych, a dodatnie wyniki posiewów krwi uzyskuje się jedynie u 30-50% zakażonych (8).
W 1991 roku na konferencji uzgodnieniowej Society of Critical Care Medicine and American College of Chest Physicians zaproponowano terminologię związaną z zakażeniem i jego manifestacjami klinicznymi (6). Do języka klinicznego wprowadzono wówczas ...
Polska Grupa Robocza do Spraw Sepsy Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii przyjęła ten termin w jego spolszczonym brzmieniu. Sformułowana przez tę Grupę definicja określa sepsę jako potwierdzone zakażenie lub jego podejrzenie,...