ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Przejdź do sklepu >
Duże zwierzęta
Podstawy rezonansu magnetycznego w rozpoznawaniu chorób koni
lek. wet. Marta Jaskólska1
prof. dr hab. Zbigniew Adamiak1
dr n. wet. Piotr Holak1
lek. Marcin Mieszkowski2
lek. wet. Paulina Przyborowska1
lek. wet. Joanna Głodek1
Obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego zostało wprowadzone do medycyny człowieka w latach 80., natomiast pierwsze badania żywych koni wykonano w roku 1997 (9). Obecnie rezonans magnetyczny uznawany jest za złoty standard w diagnostyce chorób ortopedycznych i neurologicznych, zarówno w medycynie człowieka, jak i medycynie weterynaryjnej.
Summary
Basic principles of magnetic resonance imaging studies in equine medicine
Magnetic resonance imaging (MRI) is a gold standard in diagnosing orthopedic and neurologic disorders in human and veterinary medicine. In equine medicine, MRI has been helpful in understanding pathological changes related to the distal limb, and especially soft tissue structures within the hoof capsule, which are difficult to visualize with other types of imaging modalities. Magnetic resonance can provide detailed information about different types of pathologies. However, an awareness of the physical basics of MRI studies and relevant anatomy is crucial to proper interpretation of MRI images.
Key words: equine, magnetic resonance imaging, MRI
Rezonans magnetyczny zrewolucjonizował diagnostykę i pomógł zrozumieć procesy patologiczne zachodzące przede wszystkim w obrębie palca konia, ale również w bliższych częściach kończyn. Podobnie jak pozostałe metody diagnostyki obrazowej, rezonans jest użyteczny jedynie w kontekście całego badania pacjenta i musi być interpretowany w świetle wszystkich objawów klinicznych. Uzyskiwane obrazy mogą być przedstawione w różnych przekrojach i płaszczyznach, a struktury są oceniane zarówno pod kątem anatomii, jak i fizjologii.
Rezonans wykorzystywany jest w sytuacjach gdy źródło bólu jest dokładnie zlokalizowane, a rutynowe badania, jak ultrasonografia i rentgenodiagnostyka, nie dostarczają wystarczająco szczegółowych informacji na temat obszarów objętych chorobą i ich zasięgu. Jednocześnie pozwala na kontrolę ewentualnych postępów leczenia. Głównymi wadami obrazowania za pomocą rezonansu magnetycznego są przede wszystkim wysokie koszty zakupu i utrzymania sprzętu. Wynikają one z potrzeby skonstruowania odpowiedniego pomieszczenia z klatką Faradaya, oddzielnego pokoju do monitoringu pacjenta oraz – w rezonansie wysokopolowym – z zakupu płynnego helu do chłodzenia magnesu (12).
W praktyce wyróżnia się magnesy niskopolowe, o natężeniu pola 0,2-1 T, oraz wysokopolowe, powyżej 1 T, gdzie 1 T jest ok. 20 000 razy większe od pola magnetycznego Ziemi (1). Rodzaj sprzętu ma wpływ na powstający obraz i jego wartość diagnostyczną.