BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Prawo, pieniądze, psychologia
Ups! Coś poszło nie tak – to może nas drogo kosztować
lek. wet. Andrzej Lisowski
Świadczenie usług weterynaryjnych obwarowane jest wieloma uregulowaniami prawnymi i nakłada na lekarzy liczne obowiązki oraz ograniczenia. Określenie „wolny zawód” tylko z pozoru może stwarzać wrażenie pełnej „wolności” w ich wykonywaniu. Co gorsza, ta pozorna wolność może być kosztowna.
W naszych rozważaniach skupimy się na odpowiedzialności cywilnej lekarzy weterynarii. W zakładach leczniczych pełnimy zazwyczaj kilka ról i w każdej z nich może nas „dopaść” odpowiedzialność cywilna. W teatrze po zakończeniu sztuki aktorzy wychodzą z granej roli, niestety w „teatrze” zwanym „działalność gospodarcza” pozostajemy w granych rolach cały czas.
Wielu lekarzy jest właścicielami (zarządzającymi) lokalu (budynku), w którym prowadzą swoją działalność i z tego tytułu ponoszą odpowiedzialność cywilną (np. kiedy klient pośliźnie się i dozna urazu przed naszym budynkiem lub wewnątrz lokalu), wielu prowadzi sprzedaż detaliczną karm, akcesoriów itp., i tu także ponoszą odpowiedzialność cywilną sprzedawcy (towar uszkodzony, przeterminowany). Lekarze weterynarii, zatrudniając ludzi, stają się pracodawcami. Członkowie personelu mogą ulec wypadkowi w pracy i pozwać nas o odszkodowanie. Ramy artykułu nie pozwalają na bardziej szczegółowe omówienie wszystkich tych kwestii. W naszych rozważaniach skupimy się jedynie na odpowiedzialności cywilnej świadczącego usługi weterynaryjne.
Analiza prawna procesu świadczenia usługi weterynaryjnej
Analizując zagadnienia odpowiedzialności cywilnej, musimy pokrótce prześledzić pod kątem prawnym proces świadczenia usługi weterynaryjnej. Klient, który chce skorzystać z usługi lekarza weterynarii, szuka na rynku informacji o tych usługach, weryfikuje i wybiera lekarza weterynarii (zakład leczniczy dla zwierząt), z którym zamierza zawrzeć umowę o świadczenie usługi. Art. 750 KC mówi, że do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. W umowie zlecenia zleceniobiorca zobowiązany jest do starannego i sumiennego wykonania czynności objętych zleceniem, a nie odpowiada za ich końcowy efekt.
Ze względu na to, że w momencie zawarcia umowy z klientem podejmujemy zobowiązanie wykonania usługi weterynaryjnej, a zobowiązanie to rodzi naszą odpowiedzialność cywilną, bardzo istotne jest, abyśmy na etapie ustalania warunków umowy poświęcili czas i wysiłek w celu właściwego sformułowania jej treści.
Przed zakończeniem negocjacji powinniśmy przedstawić klientowi wszelkie możliwości terapii, związane z tym koszty oraz stopień ryzyka. Jeżeli istnieje kilka możliwości leczenia, a to może być związane z różną kosztownością naszych poczynań i rokow...