XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Małe zwierzęta: hematologia
Zaburzenia hematologiczne w przebiegu zakażenia wirusem białaczki kociej
lek. wet. Magdalena Cymerman
Zakażenie wirusem białaczki kociej może prowadzić do rozwoju chorób nowotworowych (głównie chłoniaków), zahamowania czynności szpiku kostnego (przede wszystkim niedokrwistości) oraz rozwoju wielu innych chorób, u których podłoża leży uszkadzające oddziaływanie wirusa zarówno na szpik kostny, jak i na układ immunologiczny.
SUMMARY
Haematological disorders in FeLV-infected cats
FeLV can cause tumors (mainly lymphoma), bone marrow suppression syndromes (mainly anaemia), and lead to secondary infectious diseases caused by suppressive effects of the virus on bone marrow and the immune system. This article provides a review of haematological disorders in FeLV-infected cats.
Key words: FeLV, bone marrow suppression, anaemia, tumours, haematology
Przebieg choroby
Zakażenie wirusem białaczki kociej ma charakter przewlekły. Charakterystyczna dla tej infekcji jest długa faza bezobjawowa, w czasie której koty nie wykazują żadnych objawów klinicznych. Badania prowadzone w ostatnich latach, wykorzystujące metodę PCR, dostarczyły nowych danych na temat zakażenia FeLV oraz zakwestionowały tradycyjne rozumienie patogenezy zakażenia. Koty, które w badaniu immunochromatograficznym wykrywającym antygen uznawane były za ujemne, w badaniu z użyciem technik PCR niejednokrotnie okazywały się zakażone latentnie. Ich rola w epidemiologii zakażenia nie jest do końca znana. Uważa się, że osobniki te są rezerwuarem wirusa, a po reaktywacji zakażenia stają się źródłem zarazka dla innych kotów, chociaż zdarza się to rzadko (2, 3, 10). W oparciu o te dane została zaproponowana nowa klasyfikacja:
1. Infekcja nieproduktywna (abortive infection) – po zakażeniu wirus replikuje w tkance limfatycznej w obrębie jamy ustnej. Dzięki mechanizmom odporności humoralnej i komórkowej następuje jednak zatrzymanie namnażania. U tych zwierząt nigdy nie dochodzi do siewstwa wirusa, nie ma też możliwości wykrycia zakażenia, ani za pośrednictwem metod immunochromatograficznych, ani PCR (5).
2. Infekcja przemijająca (regressive infection) – replikacja wirusa oraz wiremia rozwijają się tuż przed albo zaraz po zakażeniu szpiku kostnego. Wirus rozprzestrzenia się za pośrednictwem zainfekowanych komórek jednojądrzastych (monocytów i limfocytów). Na tym etapie infekcji koty mają dodatnie wyniki testów wykrywających antygen w surowicy (np. ELISA). W przebiegu infekcji przemijającej dochodzi do eliminacji wiremii w ciągu kilku-kilkunastu tygodni. Materiał genetyczny prowirusa integruje się jednak z DNA zakażonych komórek prekursorowych szpiku kostnego i rozwija się tzw. zakażenie latentne. Pomimo występowania prowirusowego DNA w genomie komórek, nie dochodzi do produkcji wirusów. Na tym etapie infekcji testy wykrywające antygen we krwi obwodowej są ujemne. Jedynie bardzo czułe metody oparte na PCR są w stanie wykryć cząstki prowirusa. Na każdym etapie choroby może nastąpić reaktywacja zakażenia latentnego (5, 9, 10, 13, 14).