BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Temat numeru: behawioryzm
Zły czy chory?
Objawy behawioralne spowodowane bólem u psów i kotów. Cz. I
Agnieszka Kopania1
lek. wet. Aleksandra Słyk-Przeździecka2
Rozpoznawanie i leczenie bólu należą do najtrudniejszych zagadnień medycyny weterynaryjnej. Według definicji Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu (IASP) ból jest to nieprzyjemne, zmysłowe i EMOCJONALNE przeżycie, towarzyszące istniejącemu lub zagrażającemu uszkodzeniu tkanki bądź jedynie odnoszone do takiego uszkodzenia (6).
SUMMARY
Bad or ill – behavioral symptoms caused by pain in dogs and cats. Part 1
According to the International Association for the Study of Pain, pain is an unpleasant sensory and EMOTIONAL experience associated with actual or potential tissue damage, or described in terms of such damage. Its diagnosis and treatment are still a problem in veterinary medicine.
Key words: pain, behavioral problems, cat, dog
Ból może być wywoływany przez bodźce mechaniczne, chemiczne, termiczne i elektryczne. Są one odbierane przez nocyreceptory – bezrdzenne zakończenia nerwowe. Impulsy bólowe docierają do kory mózgowej szybko przewodzącą drogą swoistą (rdzeniowo-wzgórzową) i wolno przewodzącymi drogami nieswoistymi. W polach korowych istnieje podwójna reprezentacja bólu. W jednych okolicach kory (płat ciemieniowy) dochodzi do rozpoznania i zlokalizowania bólu, a w innych do sklasyfikowania bodźca jako szkodliwego i zorganizowania reakcji obronnej (półkule, struktury podkorowe – układ limbiczny) (7).
Istnieje wiele systemów klasyfikacji bólu w zależności od czasu jego trwania, przyczyny, intensywności itp. W jednym z nich wyróżnia się ból ostry i przewlekły. Niezwykle istotny jest podział bólu na:
- ból adaptacyjny – pomaga chronić uszkodzone tkanki i utrzymać ogólną równowagę organizmu
- ból nieadaptacyjny – ma niewielki wpływ na ochronę uszkodzonych tkanek i zaburza ogólną równowagę organizmu, na przykład ogranicza sprawność fizyczną. Ból długotrwały, podczas którego organizm nie może podjąć działań zmniejszających jego odczuwanie, staje się negatywny w skutkach i wyniszczający dla organizmu (1, 3, 6, 8, 10).
Ze względu na to, że zwierzęta nie posługują się komunikacją werbalną (jedynie wokalną i niewerbalną), najczęstszym przejawem bólu jest zmiana ich zachowania. Zarówno u psów, jak i u kotów trudno jest zaobserwować wczesne objawy bólu o umiarkowany...