XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Małe zwierzęta: rozród
Opieka nad suką w ciąży – uwagi praktyczne
dr n. wet. Jacek Ingarden
lek. wet. Maja Ingarden
Problemy z utrzymaniem ciąży w hodowlach psów stawiają przed lekarzem weterynarii zadanie wprowadzenia osobnej usługi profilaktycznej. W 2004 r. opublikowaliśmy w „Magazynie Weterynaryjnym” artykuł pt. „Fizjologia ciąży i program prowadzenia suki ciężarnej”(5). Od tego czasu zmieniło się podejście lekarzy weterynarii do tego tematu, a postęp diagnostyczny poprawił skuteczność leczenia nieprawidłowości ciąży.
SUMMARY
Maternity care in a bitch – practical considerations
Maternity care programs, just like those offered to humans, should be developed for bitches. The article brings together all diagnostic and preventive procedures proposed for use during pregnancy in female dogs as a specialized veterinary reproduction service.
Key words: pregnancy, maternity care, diagnostics, dog, bitch
Serwis inseminacyjny
Spośród weterynaryjnych usług rozrodowych należy wymienić serwis inseminacyjny, w którego skład wchodzi wyznaczanie okresu płodnego oraz naturalne bądź sztuczne unasiennianie.
Monitoring cieczki i okresu płodnego w PW „Therios” rozpoczynamy u suki w 5.-7. dniu proestrus badaniem wymazu pochwowego. Ma to na celu ocenę cytologiczną i kliniczną pacjentki oraz określenie jej statusu hormonalnego. Badanie to powtarzamy co drugi-trzeci dzień. Jeżeli morfologia komórek nabłonka pochwy wskazuje na zbliżającą się owulację, wykonujemy pomiar stężenia progesteronu (3, 5, 7, 8). Zbliżające się dni płodne są wskazaniem do ultrasonograficznej kontroli rozwijających się pęcherzyków jajnikowych (1-6, 8).
Główną przyczyną niepowodzeń w rozrodzie psów jest tzw. niepłodność organizacyjna, tj. krycie w nieodpowiednim okresie (5, 8). Poszukiwanie innych przyczyn często pociąga za sobą spore koszty i nie zawsze umożliwia znalezienie rozwiązania. Krycie naturalne lub sztuczne unasiennianie w trakcie dni płodnych prowadzi w większości przypadków do skutecznego zapłodnienia. Po tym okresie będziemy mówili o potencjalnej ciąży.
Monitoring przebiegu ciąży
Podczas przygotowania suki do rozrodu lekarz prowadzący powinien wykluczyć występowanie chorób dziedzicznych i obecność pasożytów oraz skontrolować szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym. Niektóre laboratoria mają w ofercie tzw. profil rozrodowy,...