XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Małe zwierzęta: gastroenterologia
Czy probiotyki mogą być skuteczne w chorobach przewodu pokarmowego psów i kotów?
lek. wet. mgr inż. zoot. mgr biol. Adam Mirowski
Żywienie jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na stan zdrowia. W ostatnich latach bardzo poszerzyła się wiedza na temat znaczenia mikroflory jelitowej dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W efekcie nastąpił wzrost zainteresowania probiotykami, które oddziałują na mikroorganizmy zasiedlające przewód pokarmowy. Głównym zagadnieniem związanym z probiotykami jest ich użyteczność w zapobieganiu chorobom przewodu pokarmowego i ich leczeniu.
SUMMARY
Are probiotics useful in gastrointestinal diseases in dogs and cats?
Nutrition is one of the most important factors influencing health status. Probiotics are increasingly popular among dog and cat owners. Probiotic preparations are sometimes used to treat gastrointestinal diseases in dogs and cats. Probiotic microorganisms can modulate intestinal microbiota composition and function. They can inhibit the growth of pathogens and prevent intestinal colonization by harmful microorganisms. Some probiotics have immunomodulatory properties. The aim of this paper is to present aspects of usefulness of probiotics in the prevention and treatment of gastrointestinal diseases in dogs and cats.
Key words: probiotic, gastrointestinal disease, dog, cat
Probiotyki to mikroorganizmy, które mogą wywierać korzystny wpływ na organizm zwierzęcia. Preparaty probiotyczne są stosowane między innymi w celu zwalczania zarazków jelitowych. Dużo bakterii hamuje namnażanie się zarazków w warunkach in vitro. Jednak nie wszystkie bakterie, które wykazują takie właściwości w warunkach in vitro, sprawdzają się jako składniki preparatów probiotycznych. Bakterie probiotyczne powinny być odporne na warunki panujące w przewodzie pokarmowym. Dzięki temu mogą przeżyć w tym środowisku i mają możliwość zasiedlenia jelit. Przykładem bakterii, które mogą przeżyć w przewodzie pokarmowym psów, są bakterie Lactobacillus fermentum AD1. W badaniach in vitro dowiedziono, że bakterie te zachowują żywotność w niskim pH oraz w obecności żółci. Siedmiodniowa suplementacja powoduje istotne zmiany w składzie mikroflory jelitowej zdrowych psów (23).
Wśród probiotycznych mikroorganizmów, które mogą przeżyć w przewodzie pokarmowym psów, są także bakterie L. animalis LA4 i L. acidophilus LAB20. Bakterie L. animalis LA4 wyizolowano z kału wszystkich dziewięciu psów dzień po zakończeniu dziesięciodniowej suplementacji. Cztery dni później bakterie te wyizolowano z kału czterech psów (3). Wzrost liczby bakterii L. acidophilus LAB20 w kale zdrowych psów można odnotować w drugim dniu suplementacji. Po zakończeniu suplementacji dochodzi jednak do nagłego obniżenia się liczby tych bakterii (24). Z badań in vitro wynika, że L. acidophilus LAB20 wyizolowane z jelita zdrowych psów działają przeciwzapalnie i poprawiają funkcjonowanie bariery jelitowej (11).