BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Praktyczna szkoła okulistyki
Diagnostyka różnicowa zmian rogówki na podstawie jej koloru
lek. wet. Aleksandra Tomkowicz
Zdrowa rogówka jest bezbarwna, całkowicie przezierna. Każdy patologiczny proces daje się zaobserwować jako zmiana jej wyglądu. Zaburzenia dotyczące rogówki można podzielić na wrodzone i nabyte. W celu ułatwienia różnicowania zmian w artykule pogrupowano je pod względem koloru.
Rogówka dzięki swojej przezierności umożliwia funkcjonowanie układu optycznego oka. U psów i kotów składa się z czterech warstw – nabłonka tylnego (śródbłonka), błony Descemeta, zrębu rogówki i nabłonka przedniego. Zmiany na rogówkach są wyzwaniem dla lekarza weterynarii. Ich przyczyny mogą być urazowe lub autoimmunologiczne, ale spotyka się także wady wrodzone albo zmiany świadczące o ogólnym procesie chorobowym organizmu. Dodatkowo frustrujący może być fakt, że większość zmian wpływa na jakość widzenia zwierzęcia poprzez powodowanie nieprzezierności, np. odkładanie pigmentu, bądź wad refrakcji, np. blizny. W większości przypadków wczesne rozpoznanie umożliwia podjęcie leczenia, a przez to zatrzymanie procesów chorobowych albo zdiagnozowanie choroby ogólnej. Zmiany rogówki można podzielić ze względu na miejsce ich występowania, przyczynę lub chociażby kolor. W artykule zmiany na rogówkach zostaną sklasyfikowane na podstawie ich koloru.
Niebieski
Jeżeli widzimy niebieską rogówkę, pierwszą możliwością, o której należy pomyśleć, jest jaskra – stan nagły w okulistyce! Zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe powoduje obrzęk rogówki, który klinicznie przejawia się niebieskim zabarwieniem (ryc. 1)....
Czarny
Czarne zmiany na rogówkach w większości przypadków są konsekwencją odkładania się pigmentu. Może ono mieć wiele przyczyn, np. przewlekłe powierzchowne zapalenie rogówki (ryc. 3), zespół suchego oka, barwnikowe zapalenie rogówki u ras brachycefalic...
W przypadku pęknięcia torbieli tęczówki uwolniony pigment przylega do śródbłonka rogówki, dając obraz czarnej plamy. Badanie lampą szczelinową pozwala na lokalizację pigmentu i wyjaśnienie jego pochodzenia.