BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Diagnostyka laboratoryjna
Wpływ podawanych leków na wyniki badań krwi psów i kotów. Cz. I
lek. wet. Olga Witkowska-Piłaszewicz
dr n. wet. Magdalena Żmigrodzka
dr hab. Anna Cywińska
lek. wet. Alicja Rzepecka
prof. dr hab. Anna Winnicka
Stosowanie niektórych leków może zmieniać wyniki rutynowych badań morfologicznych krwi. Efekt działania farmaceutyków zależy od stanu klinicznego pacjenta, rodzaju substancji czynnej zawartej w leku, jego farmakokinetyki i farmakodynamiki, a także od dawki, drogi podania i czasu leczenia. Ponadto substancje czynne mogą reagować z odczynnikami chemicznymi używanymi w metodzie analitycznej, co również prowadzi do uzyskania fałszywych wyników. W niniejszej pracy dokonano przeglądu najczęściej wykorzystywanych produktów leczniczych, których podawanie wpływa na wartości parametrów oceny laboratoryjnej krwi psów i kotów.
Podawanie leków oparte jest na analizie bilansu korzyści wynikających z eliminacji przyczyny choroby lub poprawy komfortu życia pacjenta i efektów niepożądanych, które mogą obejmować przejściową lub trwałą zmianę czynności narządów wewnętrznych, co znajduje odzwierciedlenie w zmianach parametrów morfologicznych i biochemicznych krwi. Ponadto zastosowane leki mogą oddziaływać na wyniki przeprowadzanych testów laboratoryjnych, reagując ze związkami chemicznymi używanymi w metodzie analitycznej. Co prawda nowe metody diagnostyczne cechuje zazwyczaj większa czułość i mniejsza wrażliwość na interferencje z lekami, dzięki czemu uzyskiwany jest bardziej dokładny pomiar, zwykle jednak stosowanie najbardziej nowoczesnych technik wiąże się z wysokimi kosztami wykonania oznaczenia. Należy zatem pamiętać, że interpretacja zmian wartości wyników badań laboratoryjnych musi uwzględniać obecność leków w organizmie, ich farmakokinetykę i farmakodynamikę. Pozwala to uniknąć błędnej interpretacji danych, ustalenia fałszywego rozpoznania i w konsekwencji niewłaściwego leczenia.
Wpływ leków na wyniki badania morfologicznego krwi
Prawidłową interpretację wyników badania morfologicznego krwi umożliwia oznaczenie wszystkich wskaźników układów czerwono- i białokrwinkowego oraz płytkowego, a także stężenia białka całkowitego (TP – total protein), odzwierciedlającego stan nawodnienia pacjenta. Prawidłowa wartość TP przy podwyższonej wartości hematokrytu (Ht) może wskazywać na nadkrwistość pierwotną (rzadko) lub wtórną, będącą następstwem skurczu śledziony pod wpływem adrenaliny z uwolnieniem krwinek zmagazynowanych w tym narządzie, szczególnie u kotów w tzw. zespole białego fartucha. Często jednak wynika z odwodnienia, któremu towarzyszy hipoproteinemia. Prawidłowa wartość Ht przy podwyższonym stężeniu TP obserwowana jest w niedokrwistości, której towarzyszy odwodnienie, oraz w zapaleniu, gdy wzrasta stężenie globulin w osoczu. Obniżenie wartości Ht przy prawidłowym TP występuje przy niedokrwistościach zarówno fizjologicznych (u szczeniąt i kociąt), jak i patologicznych (w zaburzeniach produkcji i niszczenia krwinek). Właściwe zrozumienie zmian uzyskanych wyników możliwe jest jednak dopiero po uwzględnieniu wpływu stosowanych leków.