XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Choroby zakaźne
Borelioza u psa – przypadek kliniczny
dr n. wet. Agnieszka Sikorska-Kopyłowicz1
dr hab. Piotr Sławuta1
dr n. wet. Paweł Jonkisz1
dr n. wet. Agnieszka Kurosad1 Izabela Herman2
Borelioza jest chorobą zakaźną wywoływaną przez krętki Borrelia burgdorferi, których głównym nosicielem w Polsce jest szeroko rozpowszechniony kleszcz Ixodes ricinus. Objawy kliniczne są mało swoiste, a zbyt późne rozpoznanie może doprowadzić do powikłań i śmierci zwierzęcia wskutek uszkodzenia nerek.
Do Ambulatorium Małych Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zgłosili się właściciele 7-letniego psa rasy bulterier. Pies od kilku dni był osowiały, szybciej się męczył, miał mniejszy apetyt. Z wywiadu wynikało, że pies nie był regularnie szczepiony (brak szczepienia przeciwko leptospirozie i boreliozie) ani odrobaczany. Właściciele często usuwali ze zwierzęcia kleszcze. W badaniu klinicznym stwierdzono gorączkę i bolesność stawów kolanowych. Wykonano badanie morfologiczne i biochemiczne krwi oraz badanie moczu pobranego przez nakłucie pęcherza (cystocentezę) wraz z posiewem. Wyniki przedstawiono w tab. I-IV. Posiew moczu na podłożu hodowlanym dał wynik ujemny – mocz jałowy. Przeprowadzono również badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, które nie wykazało żadnych nieprawidłowości.
Dodatkowo wykonano testy diagnostyczne pod kątem obecności przeciwciał przeciwko Borrelia burgdorferi. Wyniki były następujące:
- Borrelia burgdorferi – przeciwciała IgG (ELISA) 0,442 – ujemny
- Borrelia burgdorferi przeciwciała IgM (ELISA) 4,919 – dodatni.
Interpretacja Borrelia IgM+IgG:
- < 0,8 U/ml – ujemny
- 0,8-1,1 U/ml – wątpliwy
- > 1,1 U/ml – dodatni.
Ze względu na to, że u pacjenta nie stwierdzono obrzęków i zespołu niewydolności wielonarządowej (spowodowanych zbyt dużą utratą białka z moczem), wykluczono nefropatię białkogubną. Zalecono podawanie doksycykliny. Pies miał zaplanowany zabieg wszczepienia dwuświatłowego cewnika dożylnego, a następnie hemodializę. Niestety stan zdrowia zwierzęcia drastycznie się pogorszył i pies padł. Właściciele zdecydowali się na badanie histopatologiczne nerek. Do badania przesłano dwie nerki. Badaniem histopatologicznym stwierdzono przewlekłe śródmiąższowe zapalenie w dominacją komórek limfocytarnych, zanik prawidłowych kłębuszków nerkowych, liczne cysty różnej wielkości wypełnione substancją białkową, ogniska zwłóknienia, przekrwienia i wylewów krwi. Obserwowano też zanik prawidłowego nabłonka kanalików nerkowych. Obraz badanych nerek wskazywał na przewlekłą niewydolność. Cech nowotworzenia nie stwierdzono.
Borelioza, zwana także chorobą z Lyme, jest zakaźną chorobą odkleszczową wywoływaną przez krętki z gatunku Borrelia burgdorferi. Krętki Borrelia to Gram-ujemne bakterie o charakterystycznym spiralnym kształcie, któremu zawdzięczają swoją nazwę.