BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Rozród
Najczęstsze błędy lekarskie podczas opieki nad miotem szczeniąt
lek. wet. Anna Dominiak
Neonatologia i pediatria psów to wąska dyscyplina nauki weterynaryjnej, z którą każdy lekarz praktyk ma od czasu do czasu do czynienia. Okres omówiony w tym artykule to pierwsze sześć tygodni życia szczeniąt. Umownie został on podzielony na etap wczesnonoworodkowy (pierwsze dwa tygodnie życia) i późnonoworodkowy (3.-6. tydzień życia). W tym okresie klienci oczekują od lekarza profilaktyki przeciwpasożytniczej oraz szczepień, a także pomocy, gdy szczenięta zachorują. To ostatnie najczęściej jest przypadkiem pilnym, wymagającym natychmiastowej interwencji. Przykładem jest noworodek, który przestał ssać albo ma objawy duszności.
Sprawdź, jakie są najczęściej popełniane błędy w opiece lekarskiej nad miotem szczeniąt, i odpowiadając na poniższe sześć pytań, przekonaj się, czy udaje ci się ich unikać.
1. Niedokładny wywiad dotyczący warunków utrzymania lub jego brak.
Czy udzielając porady hodowcy, wiesz, w jakich warunkach odchowuje szczenięta?
2. Leczenie szczeniąt bez zapewnienia odżywiania.
Czy jeśli trafia do ciebie noworodek wymagający leczenia, prowadzisz dokarmianie i potrafisz nakarmić go przez sondę?
3. Niewłaściwy dobór leków.
Jak wybierasz antybiotyki i inne leki, które stosujesz u szczeniąt i matek karmiących? Czy wiesz, jakie są konsekwencje stosowania niewłaściwych chemioterapeutyków?
4. Zbyt późne rozpoczęcie odrobaczania szczeniąt.
Jak ustalasz program profilaktyki i odrobaczania szczeniąt? Czy obejmujesz opieką także matkę?
5. Niedokładne badanie kliniczne podczas pierwszego szczepienia.
Czy podczas pierwszego szczepienia szczeniąt przeprowadzasz pełne, skrupulatne badanie kliniczne? Czy wiesz, na co zwrócić szczególną uwagę?
6. Błędna interpretacja wyników badań laboratoryjnych.
Czy wiesz, jak różnią się zakresy wartości referencyjnych szczeniąt i psów dorosłych?
Niedokładny wywiad dotyczący warunków utrzymania lub jego brak
Warunki odchowu mają ogromne znaczenie i wpływają na przeżywalność szczeniąt oraz ich zdrowie. Najwięcej można dowiedzieć się podczas wizyty domowej w hodowli. Na co należy zwrócić uwagę i jakie są prawidłowe warunki odchowu?
Kluczowe są: temperatura otoczenia, podłoże, a w przypadku szczeniąt powyżej trzeciego tygodnia życia także dostępność wody i pokarmu stałego. Szczenięta w pierwszych 2-3 tygodniach życia mają niższą temperaturę ciała niż psy starsze i ograniczoną zdolność termoregulacji. Wykazują termotropizm – pełzają w kierunku matki lub źródła ciepła, tulą się do matki, układają w grupie (zazwyczaj jedno na drugim). Wychłodzenie jest dla szczeniąt krytycznym zagrożeniem, więc zawsze upewnij się, jaka temperatura panuje w kojcu, gdyż wychłodzenie może być przyczyną złego stanu szczeniąt.