BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Choroby wewnętrzne
Choroba zwyrodnieniowa stawów w praktyce lekarza weterynarii
dr n. wet. Roman Fabisz
lek. wet. Joanna Karel
Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoarthritis) jest coraz częstszym problemem w praktyce lekarza weterynarii. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele, a na pewno wpływ na to mają uwarunkowania genetyczne oraz błędy popełniane przez właścicieli.
Jednym z najczęstszych błędów opiekunów jest przekarmianie szczenięcia, szczególnie karmą o zawartości 38-40% białka. Powoduje to bardzo szybki wzrost i przyrost masy ciała, ale chrząstka stawowa i podchrzęstna „nie nadążają”. Możemy również obserwować rozpoczynanie intensywnego treningu ze szczeniętami w wieku 6-7 miesięcy. Jednocześnie właściciele podają chondroprotetyki, niejednokrotnie łączone z łagodnymi środkami przeciwzapalnymi, co może powodować późniejsze zauważenie klinicznych objawów rozwijającej się choroby zwyrodnieniowej stawów.
Ból jest pierwszym objawem toczącej się choroby zwyrodnieniowej stawów, jako że choroba obejmuje wszystkie struktury stawu. Chrząstka stawowa nie jest unerwiona, a ból powstający w przebiegu osteoarthritis jest wynikiem złożonych procesów biochemicznych w obrębie stawów oraz odczuwania bólu na poziomie obwodowym i ośrodkowym. W przebiegu tej choroby dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej z jej następowym niszczeniem, uszkodzeniem błony maziowej i istoty podchrzęstnej, a w dalszym przebiegu uszkodzeniu ulega aparat więzadłowy i tworzą się osteofity. W chorym stawie gromadzą się czynniki kataboliczne – proteazy, metaloproteinazy i agrekanazy. Zwiększa się produkcja mediatorów prozapalnych:
- cyklooksygenazy A (COX-2), katalizującej kaskadę kwasu arachidonowego
- interleukiny 1, nasilającej działanie proteinaz oraz stymulującej produkcję kolagenu typu I i III
- syntazy tlenku azotu, hamującej syntezę proteoglikanów i kolagenu
- czynnika martwicy nowotworowej (TNF), zwiększającego aktywność proteinaz i stymulującego uwalnianie prostaglandyn.
Objawy kliniczne
Pierwszym objawem jest nieznaczna kulawizna. Pies delikatnie odciąża chorą kończynę, chód jest niesymetryczny. Stan ten często nie jest zauważany przez właściciela lub jest lekceważony. W dalszym przebiegu choroby po dłuższych spacerach albo inten...