XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Choroby wewnętrzne
Wybrane choroby układu oddechowego – przydatność diagnostyki ultrasonograficznej i ich leczenie flutykazonem
dr hab. n. wet. Olga Szaluś-Jordanow1
lek. wet. Andrzej Łobaczewski2
dr hab. n. wet. Michał Czopowicz3
lek. wet. Agata Moroz3
lek. wet. Marcin Mickiewicz3
prof. dr hab. Tadeusz Frymus1
Poza kardiogennymi przyczynami przewlekłego kaszlu i/lub duszności, chorobami nowotworowymi czy zapaleniami wywołanymi przez zarazki u psów i kotów istnieje wiele innych chorób układu oddechowego, przy których występują powyższe objawy. Poniżej scharakteryzowano te, w których przebiegu zasadne jest wykorzystanie badania ultrasonograficznego do ich rozpoznania, a wynik badania jest prawidłowy, tj. obrazuje powietrzne płuca.
Porażenie nerwu krtaniowego wstecznego jest zaburzeniem, w którym nerwy kontrolujące ruchy jednej lub obu chrząstek krtaniowych przestają działać. Brak jest ruchliwości chrząstek krtaniowych lub jest ona upośledzona. W efekcie nie dochodzi do ich fizjologicznego otwierania podczas wdechu i zamykania podczas połykania, a chrząstki pozostają nieruchome w lekkim uchyleniu. Do ras predysponowanych należą labradory, golden retrievery i owczarki niemieckie, ale choroba ta może wystąpić u wszystkich ras. Głównymi objawami są: charczenie, zmiana głosu, postępujące trudności z oddychaniem aż do duszności. Charakterystyczne jest nasilanie się objawów wraz z upływem czasu. Początkowo objawy obserwowane są tylko podczas pobudzenia i wysiłku fizycznego, a z czasem stają się coraz bardziej nasilone i występują także w spoczynku.
Innym częstym zaburzeniem jest zapadnięcie się tchawicy, szczególnie u psów ras małych. Pierścienie tchawicy zmieniają swój kształt, na skutek czego światło tchawicy zmniejsza się w różnym stopniu, zależnie od nasilenia choroby. Duszność i kaszel występują początkowo w okresach pobudzenia, ale wraz z postępem choroby objawy mogą się nasilać po wysiłku lub występować w spoczynku. Rzadziej podobne zaburzenie dotyczy oskrzeli.
Przewlekłe zapalenie oskrzeli (PZO) to częsta choroba, zwłaszcza u otyłych starszych suk. Podejrzenie PZO stawia się w przypadku występowania codziennego uporczywego kaszlu utrzymującego się powyżej dwóch miesięcy, po wcześniejszym wykluczeniu innych przyczyn, takich jak niewydolność serca, nowotwór płuc i zapalenie płuc. Przyczyną tej choroby są czynniki niezakaźne. U ludzi jest to przede wszystkim efekt drażniącego dymu papierosowego, nierzadko oddziałujący także na psy.
Astma jest alergiczną chorobą kotów o przebiegu podobnym do zapalenia oskrzeli. W jej przebiegu poza kaszlem i nadmierną produkcją śluzu w drogach oddechowych dochodzi jednak także do skurczu mięśni gładkich oskrzeli. Skutkiem tego są ataki kaszlu lub w ciężkich przypadkach duszność.