XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Dobrostan
Stres cieplny w stadach krów mlecznych
prof. dr hab. Krzysztof Lutnicki
Klaudia Miętkiewska, studentka VI roku
dr hab. Łukasz Kurek
W dzisiejszych czasach zmagamy się z globalnym ociepleniem, które stanowi rosnące zagrożenie dla zdrowia krów mlecznych. Utrzymanie odpowiednich temperatur w pomieszczeniach hodowlanych staje się coraz większym problemem, a wysoka temperatura powietrza jest dla krów źródłem ogromnego stresu. W sytuacji narażenia organizmu na wysoką temperaturę dochodzi do zmian behawioralnych, zaburzenia homeostazy wewnątrzustrojowej oraz zmian neurohormonalnych.
Stres termiczny wywiera niekorzystny wpływ na rozrodczość krów. Jest głównym czynnikiem powodującym zaburzenia płodności. Nagła, intensywna oraz długotrwała reakcja stresowa wpływa bezpośrednio na wydajność stada. Badanie mechanizmów hormonalnych zachodzących w organizmach zwierząt narażonych na stres cieplny ma kluczowe znaczenie w opracowaniu strategii łagodzących, które przyczynią się do ograniczenia spadków produkcji. Współczesne strategie przeciwdziałania przegrzaniu i eliminacji skutków stresu cieplnego są niewystarczające. Należy podjąć kompleksowe działania obejmujące badania zmian fizjologicznych, hormonalnych i biochemicznych krów w warunkach stresu termicznego, które pozwolą na jego dokładniejszą analizę.
Dobrostan bydła mlecznego jest ważnym elementem mającym wpływ na opłacalność produkcji zwierzęcej i zachowanie zdrowotności stada (Von Keyserlingk i wsp., 2009; Fraser, 2008). Wysokie wskaźniki upadków w stadzie krów prawie zawsze wiążą się z niską jakością życia zwierząt (Von Keyserlingk i wsp., 2009). Zapewnienie odpowiedniej powierzchni bytowania, dostęp do stołu paszowego, właściwe warunki klimatyczne oraz podłoża w oborze ograniczające występowanie kulawizn (Cook i wsp., 2009) to najczęściej wymieniane czynniki kształtujące dobrostan, mające wpływ na zdrowie krów mlecznych. Problem stresu cieplnego jest coraz częściej poruszany przez lekarzy weterynarii oraz hodowców bydła. Dokładne zrozumienie problematyki stresu cieplnego i opracowanie skuteczniejszych metod zapobiegania pozwoli na zmniejszenie strat w hodowli bydła mlecznego. O ile bowiem sam stres jest niekiedy pożądaną reakcją adaptacyjną, to jego niekontrolowany patomechanizm w warunkach ekstremalnych ma negatywny wpływ na zdrowie i efekty ekonomiczne produkcji w stadach krów mlecznych.
Najczęściej akcentowanymi zagadnieniami są przewidywanie i minimalizacja negatywnych skutków stresu cieplnego oraz metody zapobiegania jego wystąpieniu. Ze względu na dynamiczny rozwój gospodarstw mlecznych konieczne staje się nawiązanie przez lek...