BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Zadaj pytanie specjaliście
Cystocenteza – wskazania do pobrania moczu przez nakłucie, technika oraz możliwe powikłania
Wiem, że najbardziej wiarygodnym sposobem pobrania moczu jest nakłucie pęcherza moczowego, ale nie mam doświadczenia w tej technice i boję się powikłań. Czy wykonując nieumiejętnie punkcję, mogę zrobić krzywdę pacjentowi?
Na pytanie odpowiada
dr n. wet. Sylwia Lew-Kojrys
Przychodnia Weterynaryjna Weterynaryjne Centrum Zdrowia „Lew” s.c. w Olsztynie
Cystocenteza, czyli nakłucie pęcherza moczowego przez powłoki brzuszne, służy do pobrania moczu do badania (cystocenteza diagnostyczna) lub do odbarczenia nadmiernie wypełnionego pęcherza moczowego (cystocenteza dekompresacyjna). Nakłucie pęcherza moczowego jest jedną z najbardziej polecanych metod pobierania moczu od zwierząt, zapewniającą najwyższą wartość diagnostyczną. Główną zaletą cystocentezy jest brak zanieczyszczenia próbki moczu krwią, wysiękami zapalnymi oraz bakteriami z cewki moczowej i narządów płciowych. Jest to metoda z wyboru przy pobieraniu moczu do badania bakteriologicznego. Z powodu utrudnionego pobierania moczu od kotów w trakcie mikcji w naszej praktyce mocz od 99% kocich pacjentów pobierany jest przez nakłucie pęcherza.
W przypadku utrudnionego odpływu moczu z pęcherza lub przy całkowitej niedrożności cewki (przy braku możliwości wprowadzenia cewnika) wskazane jest najpierw odbarczenie wypełnionego pęcherza. Spowoduje to zmniejszenie ciśnienia w świetle pęcherza ...