BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Stomatologia
Powikłania po ekstrakcji zębów u psów i kotów
lek. wet. Anna Misztal-Kunecka
Powikłanie to choroba, która powstaje wskutek innej choroby, operacji lub błędów w leczeniu. Każdy zabieg chirurgiczny niesie za sobą ryzyko powikłań, nawet pomimo skrupulatnego przestrzegania wszystkich procedur medycznych. Niektóre z nich mogą wystąpić już w trakcie zabiegu, część bezpośrednio po nim, a część może ujawnić się dopiero po dłuższym czasie. Dokładne zrozumienie przyczyn powstawania powikłań, sposobów zapobiegania im i ewentualnych metod leczenia sprawia, że jesteśmy w stanie przewidzieć pewne sytuacje i odpowiednio na nie zareagować. Świadomość możliwych powikłań poekstrakcyjnych pozwala także na bardziej profesjonalne podejście do rozmowy z właścicielem zwierzęcia, które planujemy poddać zabiegowi. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych sytuacji i niedomówień związanych z komplikacjami po zabiegu. W artykule omówiono możliwe powikłania poekstrakcyjne wynikające z samej ekstrakcji zębów, nie będą natomiast poruszane powikłania związane z innymi zagadnieniami, na przykład przygotowaniem do zabiegu lub problemami natury anestezjologicznej.
Wstęp
Sanacja jamy ustnej to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych w gabinetach weterynaryjnych. Odgrywa ważną rolę w profilaktyce zakażeń w przypadku planowanego zabiegu chirurgicznego lub leczeniu chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, wątroby, nerek, cukrzyca. Obejmuje takie zabiegi jak usunięcie kamienia i płytki bakteryjnej, kiretaż nad- i poddziąsłowy, polerowanie koron, ekstrakcja zębów, leczenie kanałowe, leczenie ortodontyczne i wszystkie inne zabiegi mające na celu przywrócenie stanu jamy ustnej do zdrowia oraz zapobieganie nawrotom chorób przyzębia i zębów.
Ekstrakcje zębów jako jeden z elementów sanacji najbardziej przyczyniają się do poprawy stanu mocno zaniedbanej jamy ustnej. W stomatologii ludzi ekstrakcja zęba jest zalecana w ostateczności, gdy klient nie wyraża zgody na dalsze leczenie bądź gdy są wskazania medyczne, jak na przykład poważne zakażenie, choroba przyzębia, niemożność wykonania leczenia ortodontycznego. W stomatologii psów i kotów coraz bardziej próbujemy przyjąć ten model, musimy jednak mieć na uwadze również dobro pacjenta. Każde leczenie stomatologiczne wykonywane u zwierząt musi odbywać się z zastosowaniem znieczulenia ogólnego, zatem częste wizyty i leczenie poszczególnych zębów po kolei mogą okazać się szkodliwe dla pacjenta. Z tego powodu usuwanie zębów jest najczęściej do tej pory wykonywaną czynnością mającą na celu przywrócenie zdrowia jamy ustnej.