BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Gastroenterologia
Świeża krew w kale psów i kotów
dr n. wet. Michał Ceregrzyn
Z praktyki autora wynika, że opiekunowie psów i kotów bardzo emocjonalnie reagują na występowanie nawet najmniejszych ilości świeżej krwi w kale u swoich podopiecznych. Zdarza się, że są w stanie przez dosyć długi czas tolerować biegunkę lub inne objawy z przewodu pokarmowego u swojego psa lub kota. Gdy jednak zauważają krew w kale, szukają pomocy weterynaryjnej znacznie szybciej.
Przyjmując pacjenta z obecnością świeżej krwi w kale, lekarz powinien trzymać się przygotowanej ścieżki diagnostycznej i terapeutycznej, nie ulegając naciskom opiekunów. Pod wpływem silnych emocji nalegają oni czasem na wykonanie procedur zbędnych lub nawet zagrażających zwierzęciu w aktualnym stanie. Innym czynnikiem jest efektywne wykorzystanie czasu na procedury faktycznie niezbędne w postępowaniu z pacjentem z objawami krwi w kale. Adekwatna ocena pacjenta i zastosowanie właściwych procedur, które odpowiadają jego faktycznym potrzebom, na przykład wprowadzanie płynoterapii tylko wtedy, kiedy zwierzę tego rzeczywiście wymaga, pozwolą ograniczyć czas spędzony w gabinecie, zwalniając go dla innych potrzebujących pacjentów.
Obecność świeżej krwi w kale (hematochezja) uznawana jest za objaw charakterystyczny dla krwawień z okrężnicy, ale w przypadku przyspieszonej perystaltyki jelit może wynikać także z krwawień w jelicie cienkim. Obecność świeżej krwi w kale na skutek krwawień z jelita cienkiego nie stanowi jednak raczej częstego wyzwania w praktyce weterynaryjnej małych zwierząt. W niniejszym artykule skupimy się zatem na przyczynach, diagnostyce i leczeniu krwawień z jelita grubego.
W praktyce każdy proces chorobowy jelita grubego może prowadzić do pojawienia się świeżej krwi w kale. Objaw ten może być połączony z biegunką lub występować przy prawidłowo uformowanym kale. Podstawowe patomechanizmy pojawiania się świeżej krwi w kale przedstawiono na ryc. 1. Bardziej szczegółowo przyczyny obecności świeżej krwi w kale można podzielić na pierwotnie zapalne, zakaźne, niedokrwienne lub pourazowe, lekozależne, nowotworowe, naczyniowe, metaboliczne oraz wywołane systemowymi zaburzeniami krzepnięcia krwi (tab. I). Na ryc. 2 pokazano algorytm postępowania diagnostycznego przy stwierdzeniu krwi w kale.
Ostra krwotoczna biegunka
Jednym z często spotykanych problemów u psów jest zespół ostrej biegunki krwotocznej (ang. Acute Hemorrhagic Diarrhea Syndrome, AHDS), który definiuje się jako gwałtownie rozpoczynającą się ciężką krwawą biegunkę ze znaczną utratą płynu do światła...