Prawo, pieniądze, psychologia
Wystawienie paszportu bez identyfikacji zwierzęcia – konsekwencje
mgr prawa Anna Słowińska
Nieprzestrzeganie niektórych zasad w zakresie wystawiania paszportów może skutkować konsekwencjami prawnymi i finansowymi dla lekarza weterynarii wystawiającego paszport. Dowiedz się, jakich czynności nie można pominąć, aby nie narazić się na wykreślenie z rejestru lekarzy weterynarii upoważnionych do wystawiania paszportów dla zwierząt towarzyszących.
Czym jest Dobra Praktyka Wystawiania Paszportów?
Dobra Praktyka Wystawiania Paszportów to szereg czynności składających się na wydanie paszportu, ustalonych i uchwalonych przez Krajową Radę Lekarsko-Weterynaryjną. Załącznik do Uchwały KRLW Nr 14/2017/VII z 17 grudnia 2017 r. ma na celu wypracowanie kierunków w zakresie ogólnych i szczegółowych zasad wystawiania paszportów i zastosowanie Dobrej Praktyki w tym zakresie. Zawiera w szczególności wskazówki, jakie czynności podjąć przed i po wydaniu paszportu oraz jakie obowiązki lekarza weterynarii są z tym związane.
Jak jest w praktyce?
Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna podaje, że w roku 2021 w odniesieniu do około 100 paszportów stwierdzono nieprzestrzeganie przepisów przez lekarzy weterynarii wydających paszporty. Zauważ, że w każdym z tych przypadków prowadzone było postępowanie wyjaśniające przez właściwą okręgową izbę lekarsko-weterynaryjną. W momencie pisania tego artykułu dwa postępowania zostały już zakończone. W dwóch przypadkach lekarz weterynarii został wykreślony z rejestru lekarzy weterynarii upoważnionych do wystawiania paszportów dla zwierząt towarzyszących, gdyż wystawiał paszport bez przeprowadzenia identyfikacji zwierzęcia. Trzeba zdawać sobie sprawę, że czynność ta ma ogromne znaczenie dla ważności całej procedury wystawienia paszportu.