XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Parazytologia
Czułość i swoistość szybkich testów w diagnostyce kryptosporydiozy psów i kotów
dr n. med. lek. wet. Dawid Jańczak
Cryptosporidium to powszechnie występujące pasożyty przewodu pokarmowego wszystkich grup kręgowców, w tym ludzi, na całym świecie. Są przyczyną zaburzeń pracy przewodu pokarmowego i wyniszczających biegunek (1). Pasożyty umiejscawiają się między błoną komórkową a cytoplazmą enterocytów. Mechanizm ten sprawia, że są w swoisty sposób niewidoczne dla układu odpornościowego żywiciela. Obecnie znanych jest ponad 40 gatunków i genotypów Cryptosporidium. Liczne gatunki są potencjalnie chorobotwórcze dla człowieka, w tym C. parvum (bydło), C. meleagridis (drób), C. canis (psy i inne psowate) oraz C. felis (koty i inne kotowate) (2, 3).
Zarażenia Cryptosporidium, zarówno objawowe, jak i bezobjawowe siewstwo, są dość powszechnie wykrywane u psów i kotów (1, 4, 5). W Polsce odsetek psów zarażonych Cryptosporidium wynosił 27% zbadanych, a u kotów 1,3% (5). W badaniach przeprowadzonych w Warszawie na grupie 256 zdrowych psów i 81 zdrowych kotów odsetek zwierząt zarażonych Cryptosporidium wyniósł odpowiednio 12,1% i 8,6% (6).
W diagnostyce kryptosporydiozy zastosowanie znajdują techniki mikroskopowe, testy immunochromatograficzne, testy ELISA typu „sandwich” oraz metody PCR (7). Techniki mikroskopowe są zwykle bardziej pracochłonne, a ich czułość jest tym większa, im więcej oocyst Cryptosporidium znajduje się w badanej próbce kału. Duże zainteresowanie budzą szybkie testy immunochromatograficzne (IC) służące do wykrywania koproantygenów Cryptosporidium lub Cryptosporidium i Giardia w próbkach kału. Testy te są łatwe w wykonaniu i interpretacji. Charakteryzują się różną czułością i swoistością, pozwalając niekiedy na wykrywanie zarażeń bezobjawowych (7, 8).
Celem badań było określenie czułości i swoistości szybkich testów wykrywających antygen pierwotniaków Cryptosporidium (Cryptosporidium Ag, Vet Expert) w próbkach kału psów i kotów.
Materiał i metody
Materiał stanowiły próbki kału psów (n = 27) i kotów (n = 33) zbierane i badane od listopada 2021 roku do marca 2022 roku w laboratorium ANIMALLAB w Warszawie. Próbki kału pochodziły od zwierząt w różnym wieku, które podzielono na dwie grupy wieko...