BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Onkologia
Nowotwory gruczołów sutkowych u suk i kotek. Cz. III. Wykonanie mastektomii
Andrzej Max, emer. prof. nadzw. SGGW
Celem mastektomii, niezależnie od zakresu zabiegu, jest usunięcie tkanek objętych procesem nowotworowym wraz z marginesem zdrowych tkanek oraz najczęściej również gruczołów sąsiadujących, mających ze zmienionymi połączenie drogą chłonną. Zasięg resekcji zależy od obrazu klinicznego i charakterystyki nowotworu, w tym jego przedoperacyjnej oceny histopatologicznej. Pierwsza część artykułu ukazała się w MW 7-8/2022, a druga w MW 12/2022.
Technika operacyjna
Cięciem skórnym zaznacza się owalne lub wrzecionowate pole, w obrębie którego następnie oddziela się tkanki podlegające usunięciu, obejmujące skórę, częściowo tkankę podskórną oraz osadzoną w niej tkankę gruczołową. Cięcie to prowadzi się w odległości 1-2 cm od guza. Należy dokładnie (w większości na tępo) oddzielić tkankę gruczołową od podłoża, badając, czy nowotwór nie nacieka warstw głębszych. Przednie gruczoły sutkowe bywają od spodu dość silnie związane z powięzią i mięśniami, dlatego ich fragmenty są nieraz również usuwane. W przypadku gdy głębsze warstwy są objęte procesem nowotworowym, usuwa się je aż do zdrowych tkanek. Jeżeli odnośny węzeł chłonny pachowy jest powiększony, również podlega on usunięciu z cięcia skośnego ku przodowi i na zewnątrz od pierwszego sutka. Na bieżąco podwiązuje się naczynia krwionośne. Można je też zamykać przez elektrokoagulację. Gruczoły piersiowe oddziela się od mięśni piersiowych i unosząc, kieruje ku tyłowi. Podwiązuje się gałęzie sutkowe (rami mammarii) tętnicy i żyły nabrzusznej doczaszkowej powierzchownej (a. et v. epigastrica cranialis superficialis) oraz gałęzie przeszywające (rami perforantes) tętnicy i żyły piersiowej wewnętrznej (a. et v. thoracica interna). Pozostałe gruczoły oddziela się, głównie na tępo, od powięzi głębokiej tułowia (fascia trunci profunda).
Usuwanie ostatnich gruczołów należy wykonywać ostrożnie z uwagi na przebiegające w okolicy pierścienia pachwinowego grube naczynia krwionośne, które trzeba podwiązać i przeciąć. Są to tętnica i żyła nadbrzuszna tylna powierzchowna (a. et v. epigas...