XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Prawo, pieniądze, psychologia
Jak nie narazić się na utratę członkostwa w izbie lekarsko-weterynaryjnej
mgr prawa Anna Słowińska
Na skutek petycji złożonej przez lekarza weterynarii do Parlamentu Europejskiego w 2017 r. na Węgrzech zmieniono ustawę, dzięki której obywatele państw trzecich, którym wcześniej odmawiano członkostwa w Węgierskiej Izbie Weterynaryjnej, uzyskali dostęp do zawodu lekarza weterynarii. Przekonaj się, jak nie narazić się na utratę bądź odmowę członkostwa i skreślenie z rejestru danej izby oraz kiedy możliwe jest czasowe wykonywanie zawodu na terenie Polski bez uzyskiwania wpisu do rejestru.
Wpis do rejestru izby lekarsko-weterynaryjnej
Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1990 r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych (dalej w skrócie uzlw) lekarz weterynarii posiadający prawo wykonywania zawodu przed podjęciem wykonywania zawodu na terenie okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej obowiązany jest uzyskać wpis do rejestru członków tej izby. Natomiast w przypadku lekarza cudzoziemca z terenu państwa członkowskiego Unii Europejskiej należy pamiętać, że przysługuje mu uzyskanie prawa wykonywania zawodu na równi z osobami, które uzyskały już takie kwalifikacje na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie bowiem z zapisem art. 1a ust. 2 uzlw obywatelom państw członkowskich, których kwalifikacje zostały uznane, prawo wykonywania zawodu lekarza weterynarii na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przysługuje na takich samych zasadach jak osobom, które uzyskały kwalifikacje do jego wykonywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Odmowa członkostwa w danej izbie lekarsko-weterynaryjnej
Zauważ, że czasami potrzebna będzie petycja złożona do Parlamentu Europejskiego, aby uzyskać dostęp do wykonywania zawodu. Tak było w przypadku lekarza, który uzyskał uprawnienia na terenie Węgier, a odmawiano mu członkostwa w Węgierskiej Izbie Weterynaryjnej. W następstwie skargi złożonej przez składającego petycję w 2017 r. oraz postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, wszczętego przez Komisję Europejską, w 2018 r. Węgry znowelizowały swoją ustawę o dostępie obywateli państw trzecich będących rezydentami długoterminowymi do zawodu lekarza weterynarii. W przepisach polskich zapisy o dostępie obywateli państw trzecich do zawodu lekarza weterynarii przewiduje uzlw w art. 1a ust. 2, o którym wspomniano powyżej.
Jak złożyć petycję do Parlamentu Europejskiego?
Pamiętaj, że możliwość złożenia petycji przysługuje na podstawie art. 227 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, zgodnie z którym wszyscy obywatele Unii, jak również wszystkie osoby fizyczne lub prawne mające miejsce zamieszkania albo statut...