XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Zwierzęta egzotyczne
Przezczaszkowe badanie USG w rozpoznawaniu guzów przysadki mózgowej u szczurów
lek. wet. Agnieszka Wdowiarska1
lek. wet. Agata Godlewska2,3
dr n. wet. Karolina Barszcz2
Guzy przysadki mózgowej są jednymi z najczęściej stwierdzanych spontanicznych nowotworów u szczurów. Podejrzenie zmiany rozrostowej przeważnie stawia się na podstawie informacji uzyskanych z wywiadu, badania klinicznego, jak również reakcji na leczenie. Potwierdzenie diagnozy możliwe jest dzięki badaniu tomografii komputerowej z kontrastem i rezonansowi magnetycznemu, aczkolwiek z wielu względów badania te nie są rutynowo wykonywane u szczurów. Celem niniejszego artykułu było przedstawienie przezczaszkowej ultrasonografii jako badania wspomagającego rozpoznawanie guzów przysadki mózgowej u tego gatunku. Zdaniem autorów jest ono wartościowym narzędziem diagnostycznym, które warto wdrożyć do praktyki klinicznej ze względu na jego bezinwazyjność, powszechną dostępność, obrazowanie w czasie rzeczywistym, stosunkowo niski koszt, jak również brak konieczności znieczulenia pacjenta.
W ciągu ostatnich dwóch dekad szczury zyskały na popularności jako zwierzęta towarzyszące i w konsekwencji stały się częstymi pacjentami placówek weterynaryjnych. Przyczyniło się to do znacznego rozpowszechnienia wiedzy o ich chorobach wewnętrznych, możliwościach diagnostycznych oraz leczniczych zarówno wśród lekarzy weterynarii, jak i opiekunów. Dane literaturowe i obserwacje własne autorów wskazują na to, że u szczurów, zwłaszcza starszych i niekastrowanych samic, jak również osobników otyłych obydwu płci, bardzo często stwierdza się guzy przysadki mózgowej. Zwiększoną predyspozycję wykazano też w niektórych liniach hodowlanych (1, 5, 19, 20).
Przysadka mózgowa jest niewielkim gruczołem dokrewnym owalnego kształtu, który leży w zagłębieniu siodła tureckiego kości podstawnoklinowej, zwanym dołem przysadki. Znajduje się ona tuż za skrzyżowaniem wzrokowym i donosowo od ciała suteczkowatego. Otoczona jest torebką łącznotkankową, jak również częściowo przeponą siodła, będącą fałdem opony twardej mózgu (6).
Podejrzenie guza przysadki u szczura najczęściej powstaje na podstawie informacji uzyskanych z wywiadu, badania klinicznego, a także reakcji na leczenie. Objawy kliniczne wynikają z ucisku guza na otaczające tkanki. Zazwyczaj narastają stopniowo, ...
Techniki obrazowania mózgu, które znajdują zastosowanie w diagnostyce u psów i kotów, takie jak tomografia komputerowa ze wzmocnieniem kontrastowym i rezonans magnetyczny (MRI), są u szczurów zdecydowanie rzadziej wykorzystywane (2, 21). Wynika to...