XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Prawo, pieniądze, psychologia
Opieka nad dzikimi zwierzętami wolno żyjącymi – co skontroluje NIK
mgr prawa Anna Słowińska
Świadczenie przez zakład leczniczy dla zwierząt usług w zakresie opieki nad wolno żyjącymi zwierzętami dzikimi w ramach umowy z miastem może być przedmiotem kontroli ze strony różnych organów kontrolnych. W związku z powyższym sprawdź, jakie aspekty świadczenia usług weterynaryjnych zostaną skontrolowane przez NIK, a także jakie wymogi musi spełniać ośrodek rehabilitacji zwierząt działający w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.
Fakultatywność kontroli NIK
Zauważ, że wykonując zadania zlecone w zakresie opieki nad dzikimi zwierzętami wolno żyjącymi, możesz zostać poddany kontroli świadczenia tej opieki w ramach gabinetu weterynaryjnego lub innego prowadzonego przez ciebie zakładu leczniczego dla zwierząt (dalej w skrócie zlz). Najwyższej Izbie Kontroli (dalej w skrócie NIK) przysługuje takie uprawnienie na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 23 grudnia 1994 roku o Najwyższej Izbie Kontroli. Zgodnie z nim może ona również kontrolować działalność innych jednostek organizacyjnych i podmiotów gospodarczych w zakresie, w jakim wykorzystują one majątek lub środki państwowe albo komunalne oraz wywiązują się ze zobowiązań finansowych na rzecz państwa, w szczególności wykonują zadania zlecone lub powierzone przez państwo bądź samorząd terytorialny. Powierzającym w zakresie opieki nad zwierzętami wolno żyjącymi jest najczęściej miasto. Miej na względzie, że w przypadku świadczenia powyższych usług możesz zostać poddany także innym wcześniejszym kontrolom, w szczególności ze strony organów państwowych reprezentujących ochronę środowiska. Wtedy to NIK nie formułuje zazwyczaj zaleceń pokontrolnych odnośnie do kontrolowanych warunków.
Przeprowadzenie oceny ogólnej
Pamiętaj, że NIK w ramach oceny ogólnej sprawdzi, czy zlz właściwie realizował powierzone przez miasto obowiązki w zakresie opieki nad dzikimi zwierzętami wolno żyjącymi. Zazwyczaj zostaną sprawdzone warunki świadczenia usług określone w umowie z miastem, a także to, czy prowadzono ewidencję świadczonych usług weterynaryjnych w sposób umożliwiający określenie liczby i rodzajów działań podjętych w ramach umów z miastem. Miej na względzie, że NIK może także poddać ocenie ogólnej posiadanie odpowiedniej infrastruktury i środków technicznych, w tym sprzętu i wyposażenia zlz umożliwiającego prowadzenie właściwej opieki weterynaryjnej nad zwierzętami. Organ kontrolny z pewnością sprawdzi, czy usługi weterynaryjne były udzielane przez lekarza weterynarii posiadającego odpowiednie kwalifikacje, w tym w szczególności ważne prawo wykonywania zawodu. Pamiętaj, że ocenie ogólnej zostaną na pewno poddane zwierzęta będące pod opieką zlz – czy w czasie leczenia i rehabilitacji zapewniono im odpowiednie warunki, dostosowane do ich potrzeb i wynikające ze stanu zdrowia.