Prawo, pieniądze, psychologia
Legalne użytkowanie stomatologicznego aparatu rentgenowskiego w medycynie weterynaryjnej
lek. wet. Kacper Kubicki, specjalista chorób psów i kotów1
dr inż. Agnieszka Szumska2
Dynamiczny rozwój weterynarii jako dziedziny klinicznej skutkuje większymi inwestycjami w sprzęt i edukację. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się dziedzina stomatologii weterynaryjnej. Wyraźnej poprawie ulega również świadomość właścicieli zwierząt domowych w tej tematyce. Mnogość rozwiązań oraz dostępnych informacji może prowadzić do podejmowania mało rozsądnych decyzji. W ciągu artykułów autor przedstawi swój punkt widzenia na niezbędne aspekty w prowadzeniu efektywnej praktyki stomatologicznej w weterynarii.
Wstęp
Radiologia jest jednym z fundamentów praktyki stomatologicznej. Wraz z badaniem klinicznym jamy ustnej i badaniami dodatkowymi daje możliwość postawienia trafnej diagnozy, potwierdzenia poprawności przeprowadzonego leczenia oraz monitorowania go w czasie (1-3). Jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych w codziennej praktyce stomatologicznej jest system obrazowania rentgenowskiego (4). Przepisy prawne w zakresie źródeł promieniowania jonizującego w weterynarii ulegają zmianie, co może utrudniać proces prowadzący do jego legalnego użytkowania. Pracownia rentgenowska wymaga spełnienia określonych warunków, co nie zawsze jest możliwe w danym miejscu. W związku z powyższym autor uznał, że ciąg artykułów należy zacząć od wątku poświęconego organizacji pracowni RTG w gabinecie zabiegowym.
Od czego zacząć?
Najbardziej ergonomicznym rozwiązaniem jest posiadanie źródła promieniowania RTG w pomieszczeniu, gdzie przeprowadzane są zabiegi stomatologiczne (ryc. 1). Takie rozwiązanie daje możliwość wykonywania projekcji bez konieczności czasochłonnego i w niektórych sytuacjach ryzykownego przenoszenia pacjenta (5). Należy również zaznaczyć, że zabiegi stomatologiczne nie powinny być przeprowadzane na sali chirurgicznej z racji kontaminacji i ryzyka powikłań (6). Stwarza to konieczność posiadania oddzielnej przestrzeni przeznaczonej do zabiegów i diagnostyki stomatologicznej, spełniającej wymagania prawne oraz zapewniającej bezpieczne i przyjazne środowisko pracy.
Na temat legalnego użytkowania stomatologicznego aparatu RTG w przeprowadzonym przez autora wywiadzie opowiedziała dr inż. Agnieszka Szumska, Inspektor Ochrony Radiologicznej (IOR) z uprawnieniami IOR-3, zajmująca się przygotowaniem dokumentacji i procesem rejestracji pracowni RTG.
Kacper Kubicki: Jakie przepisy obecnie opisują proces uzyskania zezwolenia, uruchomienia i stosowania RTG stomatologicznego w weterynarii? Czy prawodawca często je zmienia?
Agnieszka Szumska: Prawo Atomowe jest najważniejszym i podstawowym aktem prawnym regulującym wszelką działalność z wykorzystaniem promieniowania jonizującego w Polsce (7) [w obecnej wersji to ponad 300 stron dokumentu (ryc. 2) – dla porównania pie...