ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Przejdź do sklepu >
Ozonoterapia
Ozonoterapia i jej zastosowanie w praktyce lekarza weterynarii
lek. wet. Krzysztof Klimas
Zdrowie i dobrostan naszych pacjentów stanowią nieodłączną część naszego życia. Jako lekarze, dążymy do zapewnienia im najlepszej opieki medycznej. Obecnie dużym wyzwaniem dla nas są problemy z narastającą lekoopornością. Wraz z postępem w dziedzinie medycyny weterynaryjnej pojawiają się nowe metody i technologie, które mogą pomóc w leczeniu wielu chorób i poprawieniu jakości życia zwierząt. Jedną z innowacyjnych metod, która zdobywa coraz większe uznanie w świecie weterynarii, jest leczenie ozonem. Ozon (O3) to cząsteczka składająca się z trzech atomów tlenu, która wykazuje silne właściwości utleniające. W medycynie człowieka ozonoterapia jest stosowana od wielu lat, obecnie również coraz więcej lekarzy weterynarii zaczyna dostrzegać potencjał ozonu także w przypadku leczenia zwierząt.
Leczenie ozonem u zwierząt polega na wprowadzaniu kontrolowanych dawek ozonu do organizmu w celu wspomagania procesów leczenia, złagodzenia stanów zapalnych, stymulacji układu immunologicznego. Terapia ta może być stosowana w przypadku leczenia ran, zakażeń skórnych, chorób układu oddechowego oraz chorób neurologicznych. W dalszej części tego artykułu omówimy ogólne zasady działania terapii ozonem i potencjalne związane z nią korzyści oraz przykłady zastosowań w praktyce weterynaryjnej.
Właściwości ozonu i podstawy jego wykorzystania w medycynie
Ozon ma istotny wpływ na życie organizmów żywych na ziemi. Warstwa ozonowa w atmosferze chroni nas przed skutkami promieniowania kosmicznego. W medycynie wykorzystywane są jego właściwości bakterio-, wiruso- i grzybobójcze oraz bezpośredni lub pośredni wpływ na szereg procesów biochemicznych zachodzących w organizmie.
Dobrze poznanym mechanizmem działania ozonu jest jego wpływ na erytrocyty. Oddziałuje on na ich metabolizm, utrzymuje i poprawia optymalny kształt, co zapobiega procesowi rulonizacji. Dzięki skracaniu łańcuchów hemoglobiny przyspiesza oddawanie tl...