Prawo, pieniądze, psychologia
Nowe wytyczne w zakresie nazewnictwa zakładów leczniczych dla zwierząt
mgr prawa Anna Słowińska
Obecnie nadal stosowane są złe oznaczenia zakładów leczniczych dla zwierząt, które niejednokrotnie wprowadzają w błąd klientów, natomiast lekarze weterynarii powinni spełniać te same wymagania niezależnie od kategorii zakładu. Tak wynika z najnowszego stanowiska Prezydium Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej, wskazującego, które formy nazewnictwa nie są dopuszczalne. Stąd konieczne jest przekazanie tego stanowiska w artykule w celu zabezpieczenia praw grupy zawodowej lekarzy weterynarii.
Konieczność oznaczania zakładu leczniczego dla zwierząt
Zauważ, że konieczność posiadania nazwy zakładu leczniczego dla zwierząt (dalej w skrócie zlz) wynika z różnych sytuacji. Przed zarejestrowaniem jej utworzenie będzie potrzebne we wniosku o wpis do ewidencji zlz oraz w regulaminie zlz, natomiast w trakcie świadczenia usług będzie ona umieszczana na różnych dokumentach wynikających z bieżącej działalności zakładu, takich jak wyniki badań zwierząt, recepty lekarsko-weterynaryjne, karty informacyjne z wizyt itp. Nazwa będzie także potrzeba do oznaczenia zlz na zewnątrz w postaci tablicy informacyjnej, z której będzie wynikało, jaka jest kategoria zlz oraz jego nazwa własna. Stąd należy odróżnić nazwę kategorii zlz i jego nazwę własną.
Jakie przepisy regulują rodzaj i nazwę zlz
Miej na względzie, że rodzaj zlz określa ustawa z dnia 18 grudnia 2003 roku o zakładach leczniczych dla zwierząt (dalej w skrócie uzlz). Zgodnie z art. 4 ust. 1 uzlz zlz jest:
1. gabinet weterynaryjny,
2. przychodnia weterynaryjna,
3. lecznica weterynaryjna,
4. klinika weterynaryjna,
5. weterynaryjne laboratorium diagnostyczne.
Pamiętaj, że nazwa zlz powinna być określona odpowiednio do zakresu usług weterynaryjnych, które będą świadczone. Wynika to bowiem z zapisów uzlz. Ma to przede wszystkim znaczenie przy ubieganiu się o wpis do ewidencji zlz. Ponadto tzw. firmę, ina...