XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Choroby wewnętrzne
Torbiel śluzowa pęcherzyka żółciowego – czy wciąż przysparza nam trudności?
lek. wet. Jowita Jacewicz
dr hab. Beata Degórska
prof. dr hab. Marek Galanty
dr hab. Jacek Sterna
dr n. wet. Jan Frymus
lek. wet. Marta Romańska
lek. wet. Mikhal Barański
Torbiel śluzowa (mucocele) pęcherzyka żółciowego jest jednostką chorobową charakteryzującą się nieprawidłowym składem żółci, jej zagęszczeniem oraz nadmiernym gromadzeniem w pęcherzyku żółciowym. Objawy kliniczne są nieswoiste, obejmują wymioty, osłabienie, bolesność jamy brzusznej, żółtaczkę. W badaniach krwi charakterystyczne jest podwyższenie parametrów wątrobowych. Najlepszą metodą diagnostyczną mucocele jest USG jamy brzusznej, dające obraz powiększonego, rozdętego pęcherzyka żółciowego z nieruchomą, echogenną zawartością przyjmującą kształt gwiazdy lub owocu kiwi. Złotym standardem leczenia w przypadku tej choroby wciąż pozostaje postępowanie operacyjne.
Torbiel śluzowa (mucocele) pęcherzyka żółciowego jest pozawątrobowym zaburzeniem dróg żółciowych, potencjalnie zagrażającym życiu. W jej przypadku w obrazie histologicznym stwierdza się torbielowaty rozrost błony śluzowej pęcherzyka żółciowego z hiperplazją gruczołów wydzielających żółć. Żółć gromadząca się w pęcherzyku żółciowym ma wysoką zawartość mucyn, co doprowadza do jej znacznego zagęszczenia. W konsekwencji dochodzi do zastoju żółci i różnego stopnia niedrożności dróg żółciowych. Gromadząca się w pęcherzyku żółciowym galaretowata, zielono-czarna masa powoduje ucisk na jego ścianę, doprowadzając do anemizacji i wtórnie do martwicy ściany pęcherzyka (ryc. 1). Konsekwencją może być perforacja, spotykana najczęściej w okolicy dna pęcherzyka żółciowego (ryc. 2). Drogą wstępującą może dojść do wtórnego zakażenia bakteryjnego z jelit.
Torbiel śluzowa pęcherzyka żółciowego została opisana u psów, fretek i ludzi (8). Źródła literaturowe opisują dwa przypadki u kotów (10). Choroba występuje najczęściej u starszych psów małych i średnich ras. Nie stwierdzono predylekcji płciowej ani związku z przebytym zabiegiem kastracji. Predysponowanymi rasami są między innymi owczarki szetlandzkie, sznaucery miniaturowe, cocker spaniele (7). Niegdyś ta jednostka chorobowa była opisywana dość rzadko, dziś znacznie częściej, co prawdopodobnie wynika z powszechności wykonywania badania ultrasonograficznego jamy brzusznej oraz coraz większej jego precyzji.
Etiopatogeneza
Etiopatogeneza choroby nie jest znana i prawdopodobnie jest wieloczynnikowa. Niektóre badania wskazują na związek występowania torbieli pęcherzyka z endokrynopatiami, takimi jak nadczynność kory nadnerczy, niedoczynność tarczycy i hiperlipidemia....
Zastój żółci także może przyczyniać się do powstania torbieli poprzez zwiększony kontakt żółci ze ścianą pęcherzyka żółciowego, co może doprowadzić do podrażnienia jego ściany i zwiększonej produkcji śluzu (10). Dodatkowym czynnikiem zwiększającym...