XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Ortopedia
Dlaczego ortopeda powinien zaprzyjaźnić się z cytopatologiem? Pobieranie i badanie płynu stawowego. Cz. III
lek. wet. Katarzyna Grochowska1
lek. wet. Radosław Owczarek1
lek. wet. Agnieszka Piotrowska2
Badanie cytologiczne mazi jest wartym uwagi narzędziem diagnostycznym pozwalającym na ukierunkowanie dalszej diagnostyki chorób stawów, zawężenie diagnostyki różnicowej, a niekiedy nawet na ustalenie ostatecznego rozpoznania. W dwóch poprzednich częściach artykułu (MW 9/2024 i 11/2024) omówione zostały techniki pobierania mazi oraz możliwe procedury diagnostyczne, przedstawiono ponadto wstęp do analizy cytologicznej. Niniejszy artykuł omawia zagadnienia związane z interpretacją elementów mazi uwidocznionych w badaniu cytologicznym w oparciu o kontekst kliniczny.
Badanie cytologiczne mazi
Prawidłowa maź
Liczba komórek prawidłowej mazi jest niewielka. U psów powinna wynosić mniej niż 3000 komórek/µl, zazwyczaj jest jednak niższa. U kotów wartość ta wynosi do 1000 komórek/µl. Tło preparatów powinno być różowe, amorficzne lub ziarniste. Niekiedy widoczne jest układanie się komórek w rzędach, pasmach – cechy te świadczą o prawidłowej lepkości mazi. Erytrocyty nie występują lub są pojedyncze. Jeżeli ich liczba zwiększa się i towarzyszą im różnej wielkości skupiska trombocytów, świadczy to o przypadkowym zanieczyszczeniu krwią obwodową podczas pobierania. Powinno się obserwować przewagę komórek o morfologii makrofagów/synowiocytów (zazwyczaj do 90%), z czego tylko nieliczne komórki powinny być zwakuolizowane. Neutrofile stanowią zwykle do 10% komórek. Odsetek limfocytów jest zmienny, zwykle jednak nie większy niż 20%. Eozynofile nie powinny być obecne. U kotów stwierdza się zazwyczaj mniejszy odsetek neutrofili.
Nieprawidłowa maź
Artropatia niezapalna
1. Artropatia zwyrodnieniowa. Jest to termin obejmujący zwyrodnienie chrząstki stawowej ze zmianami wtórnymi, m.in. z pogrubieniem torebki stawowej oraz formowaniem się tkanki kostnej wokół niej. Rozpoznanie artropatii zwyrodnieniowej ustala się zazwyczaj dzięki uwzględnieniu informacji z wywiadu, badaniu klinicznemu, wynikom badań obrazowych, a dopełnieniem diagnostyki może być badanie cytologiczne mazi ze zmienionych stawów. Artropatia zwyrodnieniowa może mieć charakter pierwotny (zwykle idiopatyczny) albo wtórny do takich przyczyn jak na przykład osteochondroza (osteochondritis dissecans – OCD), dysplazja stawów, aseptyczna martwica głowy i szyjki kości udowej, przewlekłe zwichnięcie rzepki, niestabilność stawu spowodowana zerwaniem więzadła, uraz, zaburzenia żywieniowe, genetyczne, nowotwór, artropatia zapalna. Warto zaznaczyć, że niekiedy zmiany w obrębie obrazu cytologicznego wyprzedzają te obserwowane w badaniu radiologicznym.