XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Dermatologia
FASS – skórny zespół atopowy kotów. Cz. II. Rozpoznanie i leczenie
lek. wet. Izabela Wójcik
dr hab. Iwona Taszkun, profesor uczelni
Czy wprowadzona w 2021 roku klasyfikacja atopowego zespołu kotów (feline atopic syndrom, FAS) ułatwi lekarzom weterynarii rozpoznawanie i leczenie? Czy ukierunkuje prowadzenie badań wyjaśniających mechanizm rozwoju tych chorób? Czy wprowadzi nowe kryteria postępowania z chorym pacjentem? Zdania są podzielone, ale niewyjaśnione aspekty tej grupy chorób alergicznych kotów ciągle nurtują klinicystów, a naukowców zmuszają do prowadzenia dalszych badań i analiz publikowanych danych.
Kontynuując informacje zawarte w części I artykułu (MW 10/2024), można przyjąć, że podczas rozpoznawania skórnego zespołu atopowego kotów (feline atopic skin syndrome – FASS), definiowanego (9) jako „niepchle i niepokarmowe zapalenie skóry z nadwrażliwości u kotów”, można kierować się następującymi kryteriami klinicznymi:
1. Świąd skóry występuje jako pierwszy objaw kliniczny
2. Stwierdza się co najmniej dwa objawy z czterech poniższych:
- symetryczne wyłysienia
- prosówkowe zapalenie skóry
- zespół eozynofilowy
- nadżerki/owrzodzenia na głowie i szyi/karku
3. Zmiany skórne obecne są w co najmniej w dwóch lokalizacjach
4. Prosówkowe zapalenie skóry jest dominującym objawem
5. Zespół eozynofilowy albo symetryczne wyłysienia lub nadżerki/owrzodzenia na głowie, to jest w okolicy twarzowej, na powiekach, oczach, szyi (karku)
6. Niesymetryczne wyłysienia na zadzie, ogonie, kończynach miednicznych
7. Symetryczne wyłysienia na brzuchu
8. Brak nadżerek/owrzodzeń na kończynach piersiowych
9. Brak guzów i guzków
10. Brak zmian skórnych na mostku i w okolicach pach.
Spełnienie sześciu z wymienionych dziesięciu kryteriów daje prawdopodobieństwo wiarygodnego rozpoznania FASS z 90% czułością i 83% swoistością.
Jeżeli nie wykluczyliśmy alergicznego pchlego zapalenia skóry, należy zwrócić uwagę na występowanie symetrycznych wyłysień na zadzie (okolica lędźwiowo-krzyżowa) i ogonie oraz nadżerek/owrzodzeń na brodzie i szyi (karku), które często występują w tej alergii (9, 12).
Badania alergologiczne
W postępowaniu diagnostycznym FASS obok wywiadu i badania klinicznego stosuje się badania immunologiczne. Są to testy serologiczne wykrywające przeciwciała klasy IgE przeciw alergenom środowiskowym (na przykład Stallergenes Greer USA, Heska Kanada, Polycheck Niemcy) i testy in vivo – śródskórne lub punktowe skórne (ang. prick tests) oparte na ocenie reaktywności komórek tucznych skóry. W naszej klinice u kotów stosujemy serologiczne testy diagnostyczne firmy Polycheck (ryc. 1). Zgodnie z zaleceniami ICADA (International Committee on Allergic Diseases of Animals) prowadzenie regularnej profilaktyki przeciw ukąszeniom owadów, najlepiej z inhibitorem rozmnażania się owadów (IGR – insect growth regulator), i dodatkowo ścisłej diety eliminacyjnej (hipoalergicznej) przez minimum osiem tygodni ułatwia ustalenie rozpoznania i zaleca się, aby wprowadzić to postępowanie przed przystąpieniem do badań immunologicznych.