XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Okulistyka
Skórzak oka, czyli o prawidłowej tkance w nieprawidłowym miejscu
dr n. wet. Agata Migdalska-Firek1
lek. wet. Małgorzata Iwańczak2
dr n. wet. Joanna Berczyńska3
lek. wet. Mikhal Barański4
dr hab. n. wet. Jacek Sterna, prof. SGGW4
Skórzak (dermoid, cystis dermoidalis) to łagodna zmiana nowotworowa wywodząca się ze skóry. Histopatologicznie zaliczana jest do odpryskowiaków (choristomatous malformations), a jej budowa przypomina strukturę skóry i może zawierać typowe dla niej elementy, jak naskórek, włosy albo gruczoły skórne. Jest to choroba wrodzona, prawdopodobnie powstająca w okresie rozwoju zarodkowego jako odprysk ektodermy (1).
U ludzi skórzaki zostały opisane po raz pierwszy w 1742 roku. Mogą one występować samodzielnie lub stanowić część tzw. zespołu Goldenhara, do którego zalicza się także małe małżowiny uszne lub ich brak oraz cofnięcie i deformację żuchwy (2). W około 30% przypadków skórzaków u ludzi zaobserwowano również inne zmiany wrodzone w obrębie oka. Nie posiadamy podobnych danych dotyczących pacjentów weterynaryjnych, ale w pracy opisującej chirurgiczne usunięcie skórzaków u 22 psów dodatkowe zaburzenia w obrębie oka zaobserwowano u sześciu z nich, co daje podobny wynik – 27% (4).
Skórzaki występują u psów, koni, bydła, owiec, świń, kotów, kawii domowych oraz szczurów (5). Predysponowane rasy psów to jamniki, dalmatyńczyki (6), bassety, walijskie corgi (7), dobermany, golden retrievery, owczarki niemieckie i bernardyny. Choroba dotyka też koty birmańskie i burmskie (8). Nie stwierdzono predyspozycji związanej z płcią. W jednym retrospektywnym badaniu samice stanowiły 77% pacjentów (22 psy) (4). Podobne statystyki pojawiają się w medycynie człowieka. Przeczy temu inne retrospektywne badanie, w którym samice stanowiły jedynie 36,4% (9).
Skórzaki uważa się za zmiany wrodzone, ale nie dziedziczne. Coraz większa liczba opisanych skórzaków pojawiających się u kilku zwierząt z jednego miotu zdaje się jednak wskazywać, że choroba ta może mieć podłoże genetyczne, tym samym powinna być baczniej śledzona u psów i kotów hodowlanych. Opisany został miot rasy buldog francuski, w którym skórzaki zdiagnozowano u czterech szczeniąt (9). Podobne doniesienia pojawiły się także w odniesieniu do kotów birmańskich. Autosomalne dziedziczenie recesywne i poligeniczne zaobserwowano u bydła rasy hereford, u którego skórzaki występują przede wszystkim obuocznie.
Skórzaki są zmianami na tyle rzadkimi, że brakuje odpowiednich statystyk dotyczących częstotliwości ich występowania u wymienionych ras (4). W retrospektywnej pracy na podstawie badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Pensylwanii i Cornell opisano...
Objawy i rozpoznanie
Skórzaki wyglądem przypominają owłosioną skórę umiejscowioną w nietypowym miejscu. Zależnie od lokalizacji zmiany w obrębie oka możemy wyróżnić skórzaka rogówkowego, skórzaka spojówkowo-rogówkowego, skórzaka spojówkowo-powiekowego oraz skórzaka tr...