Zew – epidemiologia wybranych chorób
Częstotliwość występowania i charakterystyka chorób u psów i kotów w lecznicach specjalistycznych w Polsce
dr n. wet. Dorota Pomorska-Handwerker1
dr hab. Jarosław Popiel, prof. uczelni2
dr n. wet. Agnieszka Cekiera2
prof. dr hab. Roman Lechowski3
dr n. wet. Sylwia Lew-Kojrys4
lek. wet. Magdalena Kraińska5
dr hab. Magdalena Garncarz6
prof. dr hab. Wojciech Niżański7
dr n. wet. Grzegorz Wąsiatycz8
lek. wet. Olga Koczur9
Rozpoznanie jednostek chorobowych najczęściej występujących wśród psów i kotów jest kluczowe dla usprawnienia diagnostyki i terapii weterynaryjnej. Wraz ze wzrostem liczby zwierząt towarzyszących właściciele coraz częściej decydują się na konsultacje w lecznicach specjalistycznych. Badanie miało na celu określenie częstości występowania chorób u zwierząt leczonych w takich placówkach na terenie Polski oraz analizę charakterystyki demograficznej, warunków życia i sposobu żywienia pacjentów.
Metody
Badanie przeprowadzono na podstawie internetowej ankiety skierowanej do lekarzy weterynarii o różnych specjalizacjach, obejmujących dermatologię, gastroenterologię, kardiologię, ortopedię, nefrologię, urologię oraz rozród. Kwestionariusz został opracowany przez lekarzy specjalistów w danej dziedzinie, a następnie dostosowany do formy online i udostępniony na serwerze Instytutu Badań Rynku i Opinii Publicznej CEM. Ankiety były zbierane od 27 marca do 31 lipca 2023 roku, a każda z nich obejmowała szczegółowe informacje na temat pacjenta, jego historii medycznej, warunków życia oraz sposobu odżywiania.
Wyniki
Analiza objęła 931 zwierząt, w tym 721 psów i 210 kotów. Większość badanych zwierząt mieszkała w dużych miastach, a konsultacje odbywały się głównie w klinikach prywatnych. W populacji psów dominowały mieszańce, które stanowiły 17,5% wszystkich przypadków, natomiast wśród kotów najczęstszą rasą był kot europejski, reprezentujący 64,8% badanej grupy. W obu gatunkach występowała nieznaczna przewaga samców. Kastrowanych było 40% psów i aż 92% kotów, co może wynikać z powszechnej praktyki kastracji kotów jako metody kontroli populacji.
Zespół Ekspertów Weterynaryjnych, w którego składzie znajdują się wybitne autorytety w środowisku lekarzy weterynarii, przystąpił w 2023 roku do opracowania wyników badań przeprowadzonych wśród swoich czworonożnych pacjentów. Solidny i obszerny materiał pozwolił na opracowanie Raportu epidemiologicznego, który ukazał się w 2024 roku. Celem badania była ocena częstości występowania poszczególnych chorób, w tym skóry, endokrynopatii, chorób serca, nerek, układu moczowego, układu pokarmowego oraz narządu ruchu – w przypadku konsultacji specjalistycznych w Polsce. Ankiety badawcze zostały opracowane przez członków Zespołu Ekspertów Weterynaryjnych, czyli opiekunów merytorycznych każdego z badanych obszarów specjalizacyjnych. I tak kolejno opiekę nad nimi sprawowali:
• dr n. wet. Dorota Pomorska-Handwerker oraz dr hab. Jarosław Popiel – dermatologia oraz endokrynologia psów
• prof. dr hab. n. wet. Wojciech Niżański – rozród
• dr n. wet. Agnieszka Cekiera – dermatologia kotów
• prof. dr hab. n. wet. Roman Lechowski – gastroenterologia
• dr n. wet. Grzegorz Wąsiatycz – ortopedia
• dr hab. n. wet. Magdalena Garncarz – kardiologia
• dr n. wet. Sylwia Lew-Kojrys – urologia
• lek. wet. Magdalena Kraińska – nefrologia.