Prawo, pieniądze, psychologia
Rozszerzenie zakresu usług – sprawdź, czy należy dokonać aktualizacji wpisu
mgr prawa Anna Słowińska
Jedna z przychodni weterynaryjnych postanowiła rozszerzyć zakres swoich usług o najnowocześniejszą metodę leczenia. W związku z tym pojawiło się pytanie, czy tę zmianę, mimo wcześniejszego wpisu do ewidencji o rodzaju i zakresie świadczonych usług, należy zgłosić okręgowej izbie lekarsko-weterynaryjnej, czy też można ją wprowadzić bez dokonania zgłoszenia? Ponadto przychodnia zapytała, czy jest jakiś termin, w którym należy dokonać takiego zgłoszenia, i z jakiego ewentualnego przepisu to wynika. Zobacz, jakie działania podjąć w takim przypadku?
Swoboda wyboru metod rozpoznawczych, leczenia i profilaktyki
Zauważ, że zgodnie z art. 22 ust. 1 Kodeksu Etyki Lekarza Weterynarii lekarzowi weterynarii przysługuje swoboda wyboru metod rozpoznawczych, leczenia i profilaktyki, jeśli przepisy nie stanowią inaczej. Ponadto, zgodnie z zapisem ustępu 2 tegoż artykułu, lekarz weterynarii w swej pracy zawodowej powinien stosować naukowo uznane metody rozpoznawcze i lecznicze. Oznacza to, że lekarz weterynarii może według swego uznania wybierać oraz stosować metody leczenia, powinny one być jednak wcześniej naukowo za takie uznane.
Stosowanie metod nowych i niesprawdzonych
Miej na względzie, że w razie zamiaru zastosowania nowych, niesprawdzonych metod postępowania lekarz weterynarii powinien poinformować o tym właściciela lub opiekuna zwierzęcia i uzyskać jego zgodę na stosowanie danej metody. Pamiętaj jednak, że czasem może się okazać, że stosowanie nowej metody leczenia nie sprawdzi się w praktyce lekarza weterynarii i będzie nieskuteczne u leczonych zwierząt. W związku z powyższym pojawia się pytanie, czy dokonywać aktualizacji wpisu do ewidencji zakładów leczniczych dla zwierząt dotyczącej rozszerzenia zakresu usług o nową metodę leczenia? Przy niesprawdzonej metodzie leczenia i wpisie dotyczącym rozszerzenia zakresu usług może bowiem wiązać się on w późniejszym okresie, po zaprzestaniu jej stosowania, z następną aktualizacją, polegającą na jej wykreśleniu z zakresu świadczonych usług weterynaryjnych. W takich przypadkach należy mieć na względzie obowiązek uzyskiwania wpisu do ewidencji i dokonywania jego zmiany, gdy zmienią się dane dotyczące m.in. zakresu prowadzenia usług.
Obowiązek uzyskania wpisu do ewidencji zlz
Uwzględnij, że stosownie do zapisu art. 16 ust. 1 uzlz prowadzenie zakładu leczniczego dla zwierząt jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 roku – Prawo przedsiębiorców. Ponadto zakład leczniczy dla zwierząt...