XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Konie
Jak wykonać nakłucie jamy brzusznej u stojącego konia
William A. Symm
Badanie płynu otrzewnowego może ułatwić podjęcie decyzji, jak postąpić u konia z morzyskiem i w innych trudnych przypadkach chorobowych.
Ostry ból brzucha (morzysko), gorączka i utrata masy ciała są właśnie przykładami kilku sytuacji, kiedy wskazane może być zbadanie płynu otrzewnowego od dorosłego konia. W wielu przypadkach ostrego bólu brzucha szybkie pobranie niezanieczyszczonego płynu otrzewnowego może pomóc w podjęciu ważnej decyzji o leczeniu zachowawczym lub chirurgicznym.
Postępy w zakresie testów biochemicznych, łatwy dostęp do odpowiedniego sprzętu oraz nieduże koszty badań umożliwiają wykorzystanie analiz płynu otrzewnowego do odróżnienia zaburzeń pracy przewodu pokarmowego od septycznego lub aseptycznego zapalenia otrzewnej, a także do ustalenia, czy potrzebna jest interwencja chirurgiczna. Interpretacja wyników badania płynu może wskazywać również, czy leczenie zachowawcze lub operacyjne zakończy się wyleczeniem zwierzęcia.
Opisano kilka metod pobierania płynu otrzewnowego, ale autor chciałby podzielić się informacjami o prostej technice i wyposażeniu, które zwiększyły skuteczność pobierania czystych próbek w czasie jego wieloletniej pracy w prywatnej lecznicy referencyjnej zajmującej się końmi. W artykule tym przedstawił technikę, jaką stosuje przy pobieraniu płynu otrzewnowego u stojącego konia poddanego sedacji, oraz sprzęt pozwalający uzyskać maksymalną skuteczność tego zabiegu.
Uwagi na temat metody
Abdominocentezę należy wykonywać u konia poddanego sedacji. Zwierzę powinno być właściwie unieruchomione, najlepiej w poskromie, jeżeli jest to możliwe. Miejsce pobrania płynu znajduje się w najniżej położonej części brzucha, tuż na prawo od środkowej linii brzusznej, chyba że są inne wskazania przy badaniu ultradźwiękowym. Taka lokalizacja miejsca nakłucia ułatwia uniknięcie penetracji końca dobrzusznego śledziony.
Po wybraniu miejsca należy wygolić obszar 10 × 10 cm i przygotować go aseptycznie przy użyciu jodopowidonu lub chloroheksydyny i alkoholu. Istnieją liczne techniki pobierania płynu, ale z doświadczenia autora wynika, że użycie cewnika moczowego dl...