Konie
Otłuszczone konie – narastający problem
Kenneth L. Marcella
Dzięki zastosowaniu kagańców pastwiskowych można ograniczyć pobieranie paszy i zmniejszyć ryzyko przekarmienia.
Wiosna to okres roku, gdy dzień się wydłuża, gdy płaci się podatki i gdy rozpoczyna się sezon pastwiskowy. Wtedy też może szczególnie dać o sobie znać problem otłuszczenia u koni. Wiosenna trawa, bogata w węglowodany, może być przyczyną wystąpienia ochwatu, zespołu metabolicznego i innych zaburzeń związanych z nadwagą. Lekarze powinni dołożyć wszelkich starań, żeby zapobiec tym chorobom.
Otłuszczenie u koni – skala problemu
Pierwsze badania poświęcone problemowi nadmiernej masy ciała u koni, wykonane w 1998 roku przez National Animal Health Monitoring System dla United States Department of Agriculture, oceniły, że nadwagę miało w tym czasie około 5% koni w Ameryce.
W 2006 roku badania podjęte przez Virginia Maryland Regional College of Veterinary Medicine wykazały, że w okresie ośmiu lat liczba ta gwałtownie wzrosła do 51%, przy czym 19% z tych koni oceniono jako otłuszczone.1 „Większość koni objętych badaniem była żywiona głównie na pastwisku oraz sianem, z niewielkim dodatkiem ziarna lub koncentratów” – informował Craig Thatcher, specjalista z zakresu żywienia zwierząt i jeden z naukowców prowadzących badanie.
Bardziej aktualne badania, wykonane w 2011 roku na University of Nottingham w Anglii, ujawniły nadwagę u około 54% badanych koni.2 Badania te wykazały także, że większość tych koni była żywiona trawą i sianem. Wynika z tego, że ziarno lub koncentraty nie są konieczne, by doprowadzić do nadwagi u koni. Spożywanie trawy pastwiskowej musi być starannie regulowane, by nie spowodowało nadmiernego wzrostu masy ciała.
Spacerowanie po pastwisku – czy to wystarczający wysiłek?
Nie ma nic z natury złego w trawie pastwiskowej dla koni. Ponieważ jednak konie tak dobrze wykorzystują pastwisko, a świeża trawa zawiera tak dużo węglowodanów, problem bez wątpienia występuje. Typowy koń spędza na pastwisku 70% czasu lub 17 z każ...