BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Konie
Obturacyjna choroba płuc u koni
Ed Kane
Utrzymanie stajenne i karmienie sianem to dwa z wielu czynników przyczyniających się do powstania tej zagrażającej życiu choroby.
Konie utrzymywane w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak stajnia, muszą radzić sobie z brakiem świeżego powietrza, a także niemożnością stałego podgryzania świeżej trawy. Dodatkowo są narażone na kontakt z zanieczyszczeniami występującymi w takim środowisku, zarówno pochodzenia organicznego, jak i nieorganicznego. Zanieczyszczenia te to kurz unoszący się w powietrzu, ponad 50 rodzajów grzybów pleśniowych, toksyny pochodzące z suchych pasz, ściółki oraz powietrza stajennego, a także mieszanina szkodliwych gazów (amoniaku, siarkowodoru, metanu, dwutlenku węgla).
Wszystkie te zanieczyszczenia mogą negatywnie wpływać na układ oddechowy koni. W związku z tym u tych zwierząt podwyższone jest ryzyko rozwoju przewlekłego, nawracającego, osłabiającego zespołu oddechowego – mówi Jean-Pierre Lavoie, DMV, Dipl. ACVIM, profesor chorób wewnętrznych koni na Université de Montréal w Kanadzie.
Zespół oddechowy, nazywany nawracającą obturacyjną chorobą płuc (z ang. reccurent airway obstruction – RAO), pojawia się u około 20 procent dorosłych koni żyjących w chłodnych rejonach półkuli północnej oraz w klimacie umiarkowanym. Jak mówi Lavoie, według obecnych opinii RAO „najprawdopodobniej wynika z interakcji pomiędzy wrodzoną i nabytą odpowiedzią immunologiczną, środowiskiem i uwarunkowaną genetycznie wrażliwością”. Konie wykazują przewlekłe zaburzenia w obrębie dróg oddechowych, w połączeniu z różnorodnymi i nawracającymi utrudnieniami przepływu powietrza, nadreaktywnością oskrzeli i zapaleniem dróg oddechowych. U koni tych występuje także nadmierny wysiłek oddechowy w trakcie spoczynku, kaszel oraz zmniejszona wydolność wysiłkowa.
„To, czego jesteśmy pewni w przypadku obturacyjnej choroby płuc, to fakt, że u wielu koni objawy pojawiają się szybciej przy utrzymywaniu ich w stajni” – twierdzi Ed Robinson, BvetMed, PhD, z Large Animal Clinical Sciences, College of Veterinay Medicine na Michigan State University. – „Według obecnego stanu wiedzy dochodzi do podrażnienia dróg oddechowych na skutek wdychania w postaci kurzu stajennego cząstek pochodzących z siana. Obturacyjna choroba płuc jest definiowana jako nawracająca niedrożność dróg oddechowych powodowana przez wdychanie nieorganicznego kurzu.
„Konie wykazujące ciężki oddech w spoczynku, którego przyczyną nie jest zakażenie, cierpią na obturacyjną chorobę płuc” – mówi Renaud Léguillette, DMV, MSc, PhD, Dipl. ACVIM, profesor nadzwyczajny z zakresu chorób wewnętrznych koni z Veterinary Cl...