XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Konie
Narastający problem ran letnich u koni
Kenneth L. Marcella
Na nasilanie się tego problemu mogą mieć wpływ obecne zmiany pogodowe oraz schematy odrobaczania.
Wyjątkowo łagodna zima, wczesna i gorąca wiosna oraz gorętsze niż zwykle lato są dla populacji koni zarówno korzystne, jak i szkodliwe.
Korzystne są dlatego, że konie nie muszą przetrwać srogiej, mroźnej zimy. Wczesna wiosna zmniejsza zapotrzebowanie na siano, którym trzeba karmić konie. Wystarczająco obfite opady deszczu na niektórych obszarach północno-wschodnich ułatwiają produkcję siana, a utrzymująca się dobra pogoda zachęca do jazdy konnej, pokazów i ogólnie większej aktywności koni.
W tych samych warunkach dochodzi jednak do nadmiernego otłuszczenia koni, które w czasie „łatwej zimy” zwiększają masę ciała. Zwierzęta takie mogą być narażone na wystąpienie ochwatu, gdy pasą się na soczystych trawach rosnących wczesną wiosną. W czasie gorącej, wilgotnej pogody następującej po zimie charakteryzującej się łagodnymi temperaturami zwiększa się znacznie populacja much, kleszczy i innych pasożytów koni.
Takie trwające latami zmiany w środowisku powodują problemy, z którymi muszą borykać się właściciele koni i lekarze weterynarii. Jednym z nich, trudnym do opanowania, jest ponowne pojawienie się od dawna znanej choroby koni – ran letnich. Ostatnio wprowadzane zmiany w schematach odrobaczania koni także mogą przyczyniać się do narastania tego szczególnego problemu.
Co to są rany letnie?
„Rany letnie” są potocznym określeniem chorób skóry powodowanych przez larwy nicieni z gatunków Habronema lub Draschia, stosowanym przez osoby zajmujące się końmi. Dorosłe pasożyty tych gatunków żyją na wewnętrznej ścianie żołądka koni i nie wędrują do innych narządów. W rzeczywistości większość koni z żołądkową postacią habronematozy lub inwazją Draschia spp. nie wykazuje żadnych objawów klinicznych. Uważa się, że pasożyty te najwyżej w minimalnym stopniu działają szkodliwie na organizm dorosłego konia. U niektórych osobników jednak ciężkie inwazje mogą powodować podrażnienie żołądka, a nawet doprowadzać do jego perforacji, możliwe jest też pęknięcie żołądka.
Żołądkowa habronematoza może występować u 2-55 procent koni, w zależności od kraju i cytowanych badań. Uważa się, że jest wystarczająco częsta, żeby uwzględniać rany letnie na wysokiej pozycji listy rozpoznań różnicowych chorób skóry związanych z tą porą roku.
Normalny cykl rozwojowy pasożytów Habronema spp. lub Draschia spp. rozpoczyna się od wydalenia jaj nicieni z kałem do środowiska. Te rozwijające się jaja są zjadane przez larwy różnych much. Z rozwojem jaj Habronema spp. i Draschia spp. zwykle zwi...