BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Konie
Jak przeprowadzić enukleację u konia w pozycji stojącej
Maia Ramírez Aitken
W szczególnych przypadkach można zrezygnować ze znieczulenia ogólnego i usunąć zmienioną nowotworowo, uszkodzoną na skutek urazu lub objętą zaawansowanym procesem zapalnym gałkę oczną w warunkach terenowych.
Enukleacja, czyli usunięcie gałki ocznej wraz z okolicznymi tkankami (spojówka, migotka i gruczoły łzowe), jest zazwyczaj przeprowadzana u koni w znieczuleniu ogólnym, najczęściej w przypadkach nowotworu, ciężkiego urazu lub zapalenia, które nie może być wyleczone. W tym celu wykorzystuje się dwie techniki – podspojówkową oraz przezpowiekową.
W tym artykule opisano wykonanie enukleacji u zwierzęcia w pozycji stojącej z zastosowaniem techniki przezpowiekowej. Zabieg ten może być dość łatwo przeprowadzony przy pomocy jednego asystenta i z użyciem standardowych narzędzi, co sprawia, że możliwe jest wykonanie go w warunkach terenowych. Pozwala to zmniejszyć koszty i uniknąć ryzyka związanego ze znieczuleniem ogólnym. Pomimo to, aby zabieg przebiegł bez powikłań, konieczna jest staranna kwalifikacja pacjentów, odpowiednia sedacja i znieczulenie miejscowe.
Potrzebne wyposażenie
- sedacja do zabiegu trwającego 30-45 minut
- golarka
- materiały do przygotowania pola zabiegowego
- mepiwakaina 2%
- strzykawki i igły różnej wielkości
- igła dordzeniowa (długa)
- ostrze skalpela nr 10 z obsadką
- nożyczki typu Mayo oraz ewentualnie Metzenbauma
- pęsety
- igłotrzymacze
- jałowe kompresy
- nici chirurgiczne
- materiały opatrunkowe (jałowe gąbki, gaza, elastyczne bandaże adhezyjne)