BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Konie
Siano jest dla koni, ale co zrobić, gdy powoduje astmę?
Ed Kane
Badania wykazały, że zmniejszenie narażenia koni na kurz i pleśnie pochodzące z siana może pomóc ograniczyć występowanie choroby zapalnej dróg oddechowych i poprawić wydolność u koni wyścigowych.Oto co mówią na ten temat naukowcy badający ten problem.
Płuca konia wyścigowego mają ogromne znaczenie dla jego wydolności. Choroby układu oddechowego są po ochwacie drugą najczęstszą przyczyną obniżonych wyników u tych zwierząt. Mięśnie konia i jego serce można wzmocnić przez trening, ale niestety nie układ oddechowy.
Jak mówi Laurent L. Couëtil, DVM, PhD, DACVIM-LAIM, profesor nauk weterynaryjnych i dyrektor programów badań koni w Purdue University College of Veterinary Medicine, gdy konie wyścigowe osiągają pełną szybkość, biorą dwa oddechy na sekundę, inhalując 16 litrów powietrza przy każdym wdechu. Przy biegu na dystansie około 1 km konie wyścigowe pobierają 1800 litrów powietrza na minutę.
Określenie „astma koni” zostało wprowadzone jak „ujednolicony opis choroby zapalnej dróg oddechowych (IAD), nawracającej choroby obturacyjnej dróg oddechowych (RAO) i letniej choroby obturacyjnej dróg oddechowych”.1 W rzeczywistości dr Couëtil i współpracownicy zaproponowali, żeby w literaturze dotyczącej koni określenie „łagodna/średnio nasilona astma koni” zastąpiło IAD, a „ciężka astma koni” zastąpiła RAO, chociaż widzą potrzebę zachowania terminologii obejmującej choroby, które mogą być klasyfikowane jako „astma”.2
Dr Couëtil i Kathleen Ivester, DVM, PhD, DACVS – jego współpracowniczka w Purdue – ostatnio wskazali na czynniki środowiskowe, które odgrywają rolę w rozwoju astmy u koni.
Wyjątkowe cechy fizjologii oddychania u koni
Choroby płuc upośledzają dopływ tlenu i wymianę gazową – główne zadania układu oddechowego. Dr Couëtil we wcześniejszych badaniach skupił się na wysyceniu tlenem krwi tętniczej w czasie biegu na sztucznej bieżni. „Wiemy, że konie są wyjątkowymi atletami, ponieważ w czasie wysiłku stężenie tlenu we krwi ekstremalnie się obniża” – stwierdza. – „U innych gatunków nie obserwujemy tak niskiego stężenia tlenu”.
Ciśnienie parcjalne tlenu (PaO2) we krwi tętniczej zdrowych zwierząt w spoczynku wynosi około 100 mmHg, mówi dr Couëtil. W czasie szczytowego wysiłku u zdrowych wytrenowanych koni PaO2 spada do 80 mmHg, a czasem niżej. „Konie wyścigowe mogą tolerować takie niskie stężenia, ponieważ są doskonale wytrenowane. Główną przyczyną tak niskich wartości jest fakt, że ich układ sercowo-naczyniowy może pompować krew pod ekstremalnie dużym ciśnieniem”.