XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Ptaki ozdobne
Ptaki ozdobne potrzebują mniej nasion, a więcej sformułowanych diet
Laurie Hess
Mimo poprawy wiedzy właścicieli ptaków na temat sposobów ich żywienia w ostatnich dwóch dekadach, u wielu ptaków ozdobnych występują choroby na tle żywieniowym. Nie są znane dokładne potrzeby żywieniowe ptaków ozdobnych i zalecenia żywieniowe opracowywano na podstawie badań wykonanych u kurcząt i kaczek.1,2 W celu lepszej edukacji właścicieli ptaków lekarze weterynarii muszą wiedzieć, które składniki odżywcze są niezbędne dla zdrowia tych pacjentów i w jaki sposób ich potrzeby żywieniowe różnią się od tych u ptaków wolno żyjących, a także co nastąpi, gdy nie zapewni się im właściwego żywienia.
Niezbędne składniki żywieniowe
Składniki diety, które dostarczają energii i prekursorów do syntezy strukturalnych i funkcjonalnych makrocząsteczek w organizmie, obejmują makroskładniki żywieniowe (na przykład tłuszcze, białka, węglowodany, wodę), mikroskładniki żywieniowe (takie jak związki mineralne) i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (witaminy A, D, E, K).3 Niezbędne składniki żywieniowe potrzebne są do zapewnienia optymalnego zdrowia i metabolizmu. Nie są wystarczająco syntetyzowane przez organizm ptaków. Przeprowadzono nieliczne badania poświęcone opracowaniu dokładnych zaleceń żywieniowych dla papug oraz ptaków wróblowych (ptaki śpiewające). Wiele zaleceń dla ptaków ozdobnych oparto na badaniach na kurczakach. Pewne informacje żywieniowe zebrano jednak z badań przeprowadzonych u papużek falistych i nimf.4 W badaniach tych nie uwzględniono różnic gatunkowych w zakresie zapotrzebowań żywieniowych oraz przyswajalności składników żywieniowych, a także odmiennych potrzeb w różnych okresach życia i przy różnej aktywności (na przykład rozród, wzrost, pierzenie, ilość ruchu i możliwość latania, starzenie się).
Do składników żywieniowych niezbędnych dla ptaków ozdobnych zalicza się witaminę A (do właściwego rozwoju piór i wyściółki nabłonkowej w drogach oddechowych i w przewodzie pokarmowym), witaminę D (dla właściwego metabolizmu wapnia i fosforu, tworzenia skorupy jaj i mineralizacji kości), witaminę E (dla stabilizacji tłuszczów w błonach komórkowych i właściwego funkcjonowania układu immunologicznego) oraz witaminę K (dla krzepnięcia krwi). Inne kluczowe składniki żywieniowe dla ptaków ozdobnych obejmują wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3 (dla właściwej czynności układu odpornościowego, nerek, układu nerwowego i zapobiegania zapaleniu tkanek/stawów) oraz niezbędne aminokwasy (do syntezy białek budujących narządy, skórę i pióra – części organizmu ptaków zawierającej najwięcej białka).5