BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Choroby układu oddechowego
Idiopatyczne chłonkopiersie u kota syjamskiego – opis przypadku
Lek. wet. Przemysław Zadumiński1
lek. wet. Wojciech Zadumiński2
Chłonkopiersie (chylothorax) to nagromadzenie chłonki w jamie klatki piersiowej. Chłonka jest płynem, który w prawidłowych warunkach jest transportowany przez naczynia chłonne włosowate, mające swój początek w sieci pokrywającej jelita w jamie otrzewnej. Oprócz naczyń chłonnych włosowatych wyróżnia się naczynia chłonne wewnątrznarządowe, zewnątrznarządowe, pnie chłonne i przewody chłonne, które łączą się anatomicznie z częścią żylną krwiobiegu dużego.
Summary
Idiopathic chylothorax in Siamese cat – a case study
Chylothorax can be associated with many diseases in cats. Numerous tests are necessary to make the right diagnosis. Sometimes it is very difficult to determine the underlying cause. In some cases, the veterinarian has to conclude that the chylothorax is idiopathic.
Key words: chylothorax, Siamese cat
Pnie chłonne tchawicze biegną wzdłuż tchawicy i uchodzą do żyły szyjnej zewnętrznej po prawej stronie i do przewodu piersiowego po lewej stronie. Pnie lędźwiowe biegną wzdłuż aorty brzusznej i uchodzą do zbiornika chłonki. Do zbiornika chłonki uchodzą jeszcze pień chłonny jamy ciała (truncus celiacus) i pień chłonny jelitowy (truncus intestinalis), zbierające chłonkę z narządów jamy brzusznej. Przewody chłonne są końcowymi naczyniami chłonnymi i wyróżnia się przewód chłonny piersiowy (ductus thoracicus) oraz przewód chłonny prawy (ductus thoracicus dexter).
Przewód piersiowy zaczyna się w lędźwiowym odcinku kręgosłupa w postaci zbiornika chłonki (cisterna chyli). Leży on dogrzbietowo i lekko na prawo od aorty brzusznej. Doczaszkowo po przejściu przez przeponę lokalizuje się najczęściej między aortą a żyłą nieparzystą i wpada przedsercowo do żyły głównej doczaszkowej. Przewód piersiowy zbiera chłonkę niemal z całego organizmu.
Chłonka jest płynem składającym się z osocza i elementów komórkowych. Osocze składem jest bardzo zbliżone do surowicy krwi obwodowej i zawiera białka oraz tłuszcze w proporcjach zależnych od miejsca pochodzenia. Z elementów morfotycznych przeważają limfocyty, ale mogą się również pojawiać neutrofile. Chłonka zawiera duże ilości trójglicerydów, ponieważ przeważająca jej część pochodzi z przewodu pokarmowego.
Patogeneza
Chłonkopiersie jest stanem patologicznym, który może powstawać z wielu przyczyn. Dlatego też klasyfikacja obejmuje najczęściej chłonkopiersie wrodzone, pourazowe oraz niezwiązane z urazem. Choroba może dotykać psy i koty każdej rasy i w każdym wie...
Pourazowe chłonkopiersie może być jatrogenne, związane z operacjami na terenie klatki piersiowej lub z wypadkiem komunikacyjnym. Chłonkopiersie niezwiązane z urazem może powstawać z powodu kardiomiopatii, dirofilariozy, chorób osierdzia, prawokomo...