BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Małe zwierzęta
Leczenie bólu w okresie pooperacyjnym u psów z zastosowaniem leków przeciwbólowych w ciągłej infuzji dożylnej
Lek. wet. Aleksandra Wiatrowska
Leczenie bólu pooperacyjnego i stanów niepokoju u pacjentów w okresie pooperacyjnym było od dawna i nadal jest wyzwaniem dla lekarzy weterynarii. Zastosowanie stałych infuzji dożylnych z lekami przeciwbólowymi stało się w ostatnich latach bardzo popularne i jest skutecznym sposobem na zapewnienie pooperacyjnej analgezji.
Summary
The use of CRI with analgesic drugs in postoperative pain management in dogs
The use of CRI with analgesic drugs in postoperative pain management in dogs. Pain and patient anxiety management in the post-operative period continue to be a challenge for doctors. The use of continuous intravenous infusion of analgesics has become very popular in recent years and it is an effective way to provide postoperative analgesia.
Key words: constant rate infusion, analgesic drugs, postoperative pain management
Wprowadzenie
Leki przeciwbólowe stosowane w okresie pooperacyjnym są najczęściej podawane w formie iniekcyjnej krótko po zabiegu lub jeszcze w jego trakcie, w celu zmniejszenia lub całkowitego wyeliminowania bólu. Mamy gamę leków, które świetnie nadają się do podawania ich za pomocą pompy infuzyjnej ze względu na krótki okres półtrwania i właściwości przeciwbólowe. Należą do nich między innymi: fentanyl, morfina, metadon, lidokaina i ketamina.
Opioidy są uważane za złoty standard w leczeniu zarówno przewlekłego bólu nowotworowego, jak i ostrego bólu pooperacyjnego. Ich działanie przeciwbólowe wynika z interakcji z receptorami opioidowymi, które znajdują się w wielu miejscach w mózgu, rdzeniu kręgowym oraz w tkankach obwodowych (16). W zależności od dawki mogą powodować upośledzenie czynności układu oddechowego, nawet z bezdechem, i hipotermię. Wywierają minimalny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, z wyjątkiem bradykardii, która jest wynikiem pobudzenia nerwu błędnego, ale może być z powodzeniem zniesiona za pomocą iniekcji leków cholinergicznych, jak atropina lub glikopironium (10, 17). Podanie niektórych opioidów (morfina, petydyna) powoduje uwolnienie histaminy z mastocytów, co z kolei rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi (10), a pobudzenie chemoreceptorów znajdujących się w polu najdalszym pnia mózgu powoduje wymioty, najczęściej obserwowane po podaniu morfiny (22).
Morfina jest prototypem opioidów, silnie działającym lekiem przeciwbólowym występującym w opium. Ma charakter czystego agonisty, szczególnie w stosunku do receptorów opioidowych µ. Oddziałując na ośrodkowy układ nerwowy, wykazuje silne działanie p...