XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Temat numeru: endokrynologia
Nadczynność tarczycy u kotów – opis przypadków
dr n. wet. Agnieszka Cekiera
dr hab. Jarosław Popiel prof. nadzw.
lek. wet. Paulina Lis
lek. wet. Estera Zawłocka-Hutny
Nadczynność tarczycy to najczęściej rozpoznawana endokrynopatia u kotów. Choroba występuje głównie u zwierząt w średnim i starszym wieku. Diagnostyka i leczenie wydają się dość proste, mogą jednak sprawić lekarzowi trudności. Leczenie opiera się na zmniejszeniu wydzielania hormonów tarczycy (leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne) oraz postępowaniu dietetycznym.
SUMMARY
Hyperthyroidism in cats – case report
Hyperthyroidism is the most common endocrinopathy in cats, diagnosed mainly in adult and old cats. The diagnostic work-up and treatment appear quite simple to conduct but can be tricky. Treatment is based on reducing the production of thyroid hormones (pharmacological treatment or surgery) and dietary treatment.
Key words: hyperthyroidism, cat, thiamazole
Hipertyroidyzm to wynik wzmożonej produkcji oraz wydzielania tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3) przez gruczoł tarczowy. Nadczynność tarczycy u kotów występuje zwykle wskutek rozwoju gruczolaka narządu, którego konsekwencją jest nadprodukcja hormonów (1). W chorobie tej nie stwierdza się predylekcji rasowych ani płciowych, ale choroba dotyka zwykle koty w średnim wieku i starsze (około 12-13 lat). Gruczoł tarczowy u kotów składa się z dwóch płatów, a choroba dotyczy jednego z nich lub obu. W zmienionej tarczycy często stwierdza się guzy rozrostowe. Przypuszcza się, że dochodzi do mutacji genów kodujących białko G lub receptora dla TSH.
Objawy kliniczne
Częstą przyczyną konsultacji lekarskiej jest wychudzenie zwierzęcia przy zwiększonym apetycie, niepokój, pobudzenie oraz wzmożone oddawanie moczu. U niektórych kotów właściciel spostrzega odwrotne objawy – posmutnienie, ospałość i brak apetytu. Zwykle są to pacjenci w wieku powyżej ośmiu lat. Powiększenie samego gruczołu tarczowego nie jest zauważalne dla właściciela, gdyż w większości przypadków jest zbyt słabo wyrażone. Należy nadmienić, że nie każdy kot z nadczynnością tarczycy wykazuje „książkowe” objawy i nie należy przez to wykluczać tej choroby. Dość często chorobie towarzyszą zaburzenia kardiologiczne (2). Jak wiadomo, hormony tarczycy wykazują wielorakie działanie na metabolizm oraz na wiele narządów, stąd objawy towarzyszące mogą być różne i nie wolno ich lekceważyć.
Rozpoznanie
Omacywanie dość często pozwala stwierdzić powiększenie lub asymetrię gruczołu. Należy dokładnie omacać okolicę szyi wzdłuż tchawicy, aż do wpustu do klatki piersiowej.
Główną i najpewniejszą metodą laboratoryjnego rozpoznawania nadczynności tarczycy u kotów jest jednak oznaczenie stężenia T4 w surowicy, które jest powyżej zakresu referencyjnego u około 90% kotów z hipertyroidyzmem. Jeżeli stężenie hormonu jest w...