BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Małe zwierzęta
Rzadka przyczyna choroby układu oddechowego, czyli inwazja nicienia Capillaria u kota domowego
lek. wet. Iwona Sadowska
Capillaria aerophila jest pasożytem rzadko rozpoznawanym u kotów. Większość inwazji jest diagnozowana przypadkowo podczas rutynowego badania kału, a zwierzęta nie wykazują żadnych objawów. Nasilona inwazja, zwłaszcza u młodego zwierzęcia, może jednak prowadzić do wystąpienia objawów oddechowych.
SUMMARY
A rare cause of respiratory distress – Capillaria infection in a cat
Capillaria aerophila is rarely diagnosed in domesticated cats. Mild infections are usually asymptomatic and are diagnosed incidentally. However, severe infection can cause respiratory problems, including bronchopneumonia. This paper describes the case of a cat that was initially treated for rhinotracheitis, but eventually a diagnosis of Capillaria aerophila infection was made.
Key words: Capillaria, pulmonary capillariasis, parasite, pneumonia
Choroby dróg oddechowych są często spotykane u kotów, zwłaszcza u młodych osobników bytujących w niesprzyjających warunkach. Tak zwany koci katar jest dobrze znany większości lekarzy klinicystów, podobnie jak zapalenie oskrzeli i płuc. Większość przypadków zapaleń dróg oddechowych u młodych kotów, z którymi spotkała się autorka, dobrze reagowała na standardowe leczenie antybiotykiem o szerokim zakresie działania. Poszerzenie diagnostyki pozwala jednak czasem na znalezienie przyczyny choroby, która nie była brana pod uwagę w pierwszej kolejności, a dzięki temu możliwe jest wyleczenie pacjenta.
Opis przypadku
Do lecznicy zgłosił się właściciel z kotką domową krótkowłosą w wieku około 5 miesięcy, którą znaleziono kilka tygodni wcześniej. Zwierzę zostało odrobaczone w innej lecznicy flubendazolem w postaci pasty doustnej przez trzy kolejne dni, a potem preparatem spot-on z imidakloprydem i moksydektyną. Kotka wykazywała objawy ze strony układu oddechowego – zaostrzony szmer nad górnymi drogami oddechowymi i surowiczy wypływ z nosa. Oprócz tego nie występowały inne objawy choroby, temperatura ciała była w normie, zwierzę nie było osowiałe, okrywa włosowa oraz kondycja były prawidłowe. Zastosowano leczenie amoksycyliną w iniekcji, po dwóch dniach dołączono krople do oczu z tobramycyną z uwagi na zapalenie spojówek. Na życzenie właściciela wykonano testy w kierunku FIV i FeLV, oba wyniki były ujemne.
Po dziesięciu dniach od zakończenia kuracji antybiotykowej właściciel pojawił się znów w lecznicy, zaniepokojony utrzymującym się przyspieszonym oddechem u kotki oraz jej szybkim męczeniem się. W tym czasie kotka otrzymywała doustnie antybiotyk do...