XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Duże zwierzęta
Usunięcie gałki ocznej u koni. Wskazania, metody i efekt końcowy
lek. wet. Malwina Słowikowska1
lek. wet. Magdalena Szklarz2
dr hab. Artur Niedźwiedź prof. nadzw.1
dr hab. Maciej Janeczek prof. nadzw.2
Celem pracy był przegląd wskazań do chirurgicznego usunięcia gałki ocznej u koni i analiza dostępnej literatury pod kątem użytkowania koni po takim zabiegu, w tym ich powrotu do sportu wyczynowego. Praca zawiera także opis aktualnie stosowanych metod chirurgicznego usunięcia gałki ocznej z uwzględnieniem ich zastosowania i analizy wad oraz zalet. Ważnym elementem w praktyce hipiatrycznej jest podejście właściciela do konieczności interwencji chirurgicznej, które stanowi niejednokrotnie najważniejszy czynnik przy podejmowaniu decyzji o wyborze sposobu leczenia.
SUMMARY
Surgical bulbus removal in horses. Indications, surgery aims and techniques and final effect
The aim of this paper is to review the literature concerning surgical bulbus removal in horses and overview the indications for this procedure. The authors also describe surgery techniques as well as surgery effects, including patient recovery and performance after eye removal. In equine practice, a crucial decision-making criterion while choosing the treatment method is the owner‘s attitude towards surgical treatment, which should be carefully discussed.
Key words: surgical bulbus removal, extirpation, enucleation, horses, horse usage, owner‘s attitude
Wstęp
Zabiegi usunięcia gałki ocznej u ludzi opisywane były od XVI stulecia. W medycynie weterynaryjnej znalazły szersze zastosowanie w XX wieku. Choroby okulistyczne, mimo że nie zagrażają bezpośrednio życiu zwierzęcia, mogą przyczynić się do spadku jego wartości bądź możliwości użytkowania, co jest istotne zwłaszcza w sporcie wyczynowym. Czy jednak rzeczywiście użytkowa wartość wierzchowca po chirurgicznym usunięciu gałki ocznej spada? Przepisy regulujące zmagania sportowe nie zabraniają startu w zawodach zwierząt z jednostronną ślepotą bądź po usunięciu gałki ocznej, wyłączając grę w polo, gdzie federacja zabrania udziału koni mających upośledzone widzenie. Zwierzęta takie jednak z powodzeniem startują w wyścigach, zawodach w ujeżdżeniu, a nawet we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego.
Podstawowym i aktualnym problemem jest jednak nierzadko podejście właściciela do zabiegu. Jego sprzeciwianie się operacji może bowiem skutkować trwałym dyskomfortem dla zwierzęcia przy zmniejszonych walorach estetycznych. Tymczasem pozabiegowy efekt kosmetyczny może zostać osiągnięty poprzez zastosowanie implantów. Najważniejszym czynnikiem jest jednak zdrowie i dobre samopoczucie czworonożnego pacjenta.
Wskazania
Najważniejszym powodem usunięcia gałki ocznej jest potrzeba ograniczenia bólu zwierzęcia. Choroby powodujące utratę wzroku często związane są z silną bolesnością i szybką progresją. W tym wypadku usunięcie oka zalecane jest zarówno ze względów med...