XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Okulistyka
Zwyrodnienie siatkówki spowodowane enrofloksacyną u kotów – opis przypadków
lek. wet. Marzena Pawlicka, członek BrAVO1,2
lek. wet. Oliwia Lis, specjalista chorób psów i kotów2
Dwa koty zostały skierowane na badanie okulistyczne z powodu nagłej utraty wzroku. Zwierzęta były leczone w tym samym gabinecie weterynaryjnym. Przeprowadzone u nich badania okulistyczne obejmowały tonometrię aplanacyjną, biomikroskopię z lampą szczelinową i pośrednią oftalmoskopię.
Przypadek 1.
Pacjentem była wysterylizowana samica rasy europejskiej w wieku 5 lat. W związku z zapaleniem górnych dróg oddechowych otrzymywała enrofloksacynę. Utrata wzroku nastąpiła w czwartym dniu antybiotykoterapii. Właściciel zauważył, że kotka wpada na przedmioty i ma rozszerzone źrenice. Badanie okulistyczne zostało przeprowadzone w 41. dniu od wystąpienia objawów.
Przypadek 2.
Drugim pacjentem również była wysterylizowana samica rasy europejskiej w wieku 5 lat. Enrofloksacynę otrzymywała po przeprowadzonym zabiegu stomatologicznym. Utrata wzroku także wystąpiła w czwartym dniu antybiotykoterapii. Zwierzę zostało poddane badaniu okulistycznemu w 37. dniu od pojawienia się objawów.
Badanie okulistyczne
U obydwu zwierząt stwierdzono obustronne zniesienie odruchu na grożenie, odruchu oślepiania oraz pośredniego i bezpośredniego odruchu źrenicznego. Występowało rozszerzenie źrenic (mydriasis). Nie zaobserwowano zmian w przedniej komorze oka i soczewce. U pierwszego kota ciśnienie wewnątrzgałkowe wynosiło w oku lewym i prawym 14 mmHg, a u drugiego 15 mmHg. W oftalmoskopii uwidoczniono zaawansowane zmiany typowe dla zwyrodnienia siatkówki, tj. zwiększone odbijanie światła przez makatę odblaskową, zmniejszenie średnicy i zanik naczyń krwionośnych siatkówki oraz zanik nerwu wzrokowego (ryc. 4a, b, 5a, b).