XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Małe zwierzęta
Objawy radiologiczne chorób kostno-stawowych psów w okresie wzrostu. Cz. II. Choroby dotyczące kości
dr n. wet. Izabella Jońska
st. tech. wet. Anna Nowicka
Klasyfikacji zmian kostno-stawowych psów dokonuje się najczęściej w oparciu o rozległość i lokalizację toczącego się procesu chorobowego. Choroby dojrzewającego szkieletu występują w postaci zmian pojedynczych, o miejscowym charakterze, bądź skutkują pojawianiem się zmian uogólnionych, wieloogniskowych. Większość z nich jest uwarunkowana genetycznie.
Summary
Radiological manifestations of bone and joint diseases in growing dogs. Part II
Classification of bone and joint diseases is based on the extent and location of the lesions. Most of them are secondary to genetic predispositions. Hip dysplasia and elbow dysplasia are common orthopedic problems often encountered in clinical practice. The heredity patterns of the diseases are similar to those found in humans. Their division is based on clinical factors. Primary joint diseases and primary bone diseases are distinguished.
Key words: growing dogs, radiology, bones
Enostoza (panosteitis)
Jest to powszechna choroba dużych ras psów, najczęściej owczarków niemieckich w wieku 5-12 miesięcy, o nieznanej etiologii. Zmiany radiologiczne lokalizują się w jamach szpikowych lub przynasadach kości kończyn, przeważnie piersiowych. Początkowo w rzucie jam szpikowych lub przynasadach stwierdza się zwiększone wysycenie cienia kości, które w miarę rozwoju choroby przybiera postać dobrze wysyconych nieregularnych cieni, lokalizujących się często przy otworach odżywczych. W miarę postępu choroby zmiany w jamach szpikowych stają się bardziej rozproszone i jednorodne. Występują także niekiedy nawarstwienia okostnej o jednolitej strukturze i gładkim zarysie (ryc. 1, 2, 3).
Osteodystrofia przerostowa (HOD – hypertrophic osteodystrophia)
Uogólniona choroba 2-7-miesięcznych psów ras dużych i olbrzymich. W starszych opracowaniach używano określenia gnilec kostny (skorbutus), ponieważ sądzono, że przyczyną choroby jest niedobór witaminy C. U zwierząt chorych z komórek przynasad izolo...