BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Małe zwierzęta
Rasy psów – co lekarz weterynarii powinien o nich wiedzieć. Cz. XIX. Bokser
prof. zwycz. dr hab. Jerzy Monkiewicz
mgr Jolanta Wajdzik
Lekarze weterynarii w swojej codziennej praktyce bardzo często stykają się z psami rasowymi. Niezwykle ważne jest więc dobre rozeznanie w chorobach najczęściej spotykanych w danej rasie, dziedzicznych wadach wrodzonych oraz skłonnościach rasy do określonych chorób.
Oryginalna nazwa rasy:
Deutscher Boxer
Kraj pochodzenia rasy:
Niemcy
Standard FCI: nr 144
Klasyfikacja FCI:
Grupa II: Sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła
Sekcja 2.1: Molosy, typ dogowaty
Użytkowość:
Rasa podlega próbom pracy
Użytkowanie:
Pies obrończy
Pochodzenie rasy
Za bezpośredniego przodka dzisiejszych bokserów kynolodzy uważają brabanckiego bullenbeissera. Bullenbeisser, zwany też bärenbeisserem, był to duży pies bojowy w typie dogowatym, o szerokiej piersi oraz krótkiej i potężnej głowie. Przez całe średniowiecze używano go w Europie do polowań na duże zwierzęta, przede wszystkim niedźwiedzie i dziki. Pierwotnie był to zatem głównie pies myśliwski, który pracując w grupie, naganiał zwierzynę i przytrzymywał aż do nadejścia myśliwego. Ceniono jego mocną głowę z szeroko rozstawionymi zębami, co umożliwiało mocny chwyt i wgryzienie się w ofiarę. W hodowli selekcjonowano zwierzęta pod względem tej cechy. Doprowadziło to w stosunkowo krótkim czasie do wykształcenia się charakterystycznej skróconej i szerokiej kufy z wysoko umieszczoną truflą nosa.
Z czasem, gdy zwierzynę przetrzebiono, bärenbeissery (psy na niedźwiedzie) i bullenbeissery nie znajdowały już zastosowania na polowaniach. W Europie popularne stały się walki psów z innymi zwierzętami, głównie niedźwiedziami i bykami, a także psami pomiędzy sobą. Bullenbeissery przeszły z lasów na areny walk (bullen-beisser – dosłownie „gryzący byka”). Wykorzystywano je również do pomocy rzeźnikom oraz handlarzom bydła. Były to więc psy ciężkie, silne, bardzo odważne i bojowe, o niewyrównanym wyglądzie, lecz ustabilizowanej twardej psychice. Pilnowały stada przy wszelkiego rodzaju przepędach i były w stanie szybkim i trafnym chwytem za nos okiełznać nawet najbardziej rozwścieczone byki. Ceniono je i sprzedawano za bardzo wysokie ceny.
W miarę łagodzenia obyczajów i odstępowania od wszelkiego rodzaju walk zwierząt ten bojowy pies także złagodniał i wydelikatniał, a używano go już tylko jako stróża i obrońcy. Wyselekcjonowany z dużego bullenbeissera pies mniejszy, tzw. bullenbeisser brabancki, stał się bezpośrednim przodkiem dzisiejszego boksera. Szczególną popularnością cieszył się w Bawarii, tam też należy szukać początków rasy. W Bawarskim Muzeum Narodowym w Monachium znajdują się dwa obrazy, na których uwidoczniono legendarnego herszta zbójników Hiesela wraz z psem Tyrasem, dużym bullen- czy też bärenbeisserem, który w znacznym stopniu przypomina boksera.